Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Osiąganie celów - Artykuły » Skuteczne osiąganie celów

Skuteczne osiąganie celów

17 marzec 2010 | Autorem artykułu jest Marcin Kijak | Materiał pochodzi z http://www.projektsukces.pl Cele

„Jeśli nie wiesz gdzie idziesz, nigdzie nie dojdziesz...”
„Życie człowieka bez ustalonych celów jest jak dryfowanie statku...
Może kiedyś trafi do portu, a może się rozbije...
Czy nie lepiej obrać kurs na ten wymarzony port (cel) i zawinąć do niego szybko i bezpiecznie?”

„Wyobraź sobie, jak by to było – gdyby piłkarze na boisku nie widzieli bramki... Jak wyglądałby wtedy mecz?”

No właśnie...

O prawidłowym określaniu swoich celów oraz ich spisywaniu można znaleźć w wielu książkach... Jednak dlaczego jest tak, że tylko niewielki procent ludzi stosuje tą wiedzę?

Co daje Tobie określenie i spisanie swoich celów? Przede wszystkim wiedzę czego tak na prawdę chcesz. Dowiadujesz się (sam od siebie) czego pragniesz, co chcesz osiągnąć i kim chcesz zostać. Dzięki temu nadajesz swojemu życiu odpowiedni kierunek.

Pozwala to podświadomości na dążenie w tym kierunku, oraz nadświadomości (dla osób wierzących będzie to Bóg, dla innych Wszechświat, Wyższe Ja, itd.) na stworzenie odpowiednich okazji (okoliczności) sprzyjających Tobie.

Jak napisał Coelho Paulo w Alchemiku, jeśli czegoś gorąco pragniesz, cały Wszechświat będzie dążył do tego, abyś to osiągnął.

Określając i spisując swoje cele, oraz przeglądając je od czasu do czasu (polecam chociaż raz dziennie), utrzymujesz swoją wizję w umyśle. A jak powiadają, przypadki mają tendencję do kierowania się, w stronę najbardziej dominujących myśli :)

Dlatego na prawdę warto wziąć się za swoje cele, dokładnie je określić i spisać, a następnie utrzymywać w umyśle!

- Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć, w którą stronę mam pójść stąd?
- Zależy to w dużym stopniu od tego, w którą stronę zechcesz pójść - powiedział kot.
- Nie zależy mi na tym, w którą... - powiedziała Alicja.
- Więc nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz - powiedział kot.
Lewis Caroll, Przygody Alicji w Krainie Czarów, Wrocław 1990

Elementy dobrze określonego celu, czyli w jaki sposób powinieneś formułować swoje cele aby skutecznie je osiągać:

 1. Określaj cele w sposób pozytywny – zapisuj to, co chcesz mieć/osiągnąć a nie to, czego nie chcesz. Pamiętaj, że nasz umysł przyciąga to, o czym najczęściej myślimy, a podświadomość nie rozumie zaprzeczeń. Jeśli będziesz myślał Nie chcę tej choroby to tylko będziesz przyciągał więcej choroby!
 2. Napisz cel w czasie teraźniejszym – podświadomość nie zna przyszłości, jest tylko TERAZ.
 3. Umieszczaj cele w kontekście – Kiedy, gdzie, z kim chcesz osiągnąć ten cel? Zobacz, usłysz, poczuj przedsmak tego, co się wydarzy. Zobacz swoje otoczenie, ludzi, wszystko co jest powiązane z celem.
 4. Zapisuj jak najwięcej szczegółów - jeśli np. chcesz mieć samochód - określ jaki będzie miał kolor, jaki dźwięk będzie wydawał silnik, jaka marka, model, wyposażenie.
 5. Wybieraj cele zależne od Ciebie – czy sam jesteś w stanie go osiągnąć? Od kogo zależy wynik? Pamiętaj, że w im większym procencie cel zależy od Ciebie, tym większe prawdopodobieństwo że go osiągniesz!
 6. Sprawdź jakimi zasobami dysponujesz – znając własne zasoby (możliwości, umiejętności, kapitał, wiedzę, itd) łatwiej osiągniesz cel, będziesz wiedział co jest Tobie potrzebne do osiągnięcia celu, skąd będziesz czerpał zasoby.
 7. Jaka jest wielkość celu? – każdy cel powinien mieć odpowiednią wielkość. Jeśli jest zbyt duży - podziel go na kawałki. Ustal dla każdego z nich osobną datę osiągnięcia.
 8. Cel powinien być ekologiczny – zastanów się, czy jest on zgodny z Twoimi wartościami? Czy nie zaburzy on czegoś w Twoim życiu? Jak będzie się miał do innych ludzi - rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy? Czy na pewno im nie zaszkodzi?
 9. Brak sprzeczności – zbadaj spójność na poziomie świadomym i podświadomym w stosunku do celu. Wyobraź sobie że już osiągnąłeś swój cel i sprawdź jak się z nim czujesz (pozwól wyrazić się Twojej podświadomości, język emocji, uczuć, ciała), jakie są konsekwencje osiągnięcia celu
 10. Oznaki osiągnięcia celu – skąd będziesz wiedział, czy osiągnąłeś cel? Zastanów się, co się zmieni, w jaki sposób poznasz że już masz to, czego pragniesz. Jak uczcisz zdobycie celu?

Wyznaczanie celu:

 1. Skoncentruj się na tym, co chcesz osiągnąć
  Sformułuj swój cel w sposób pozytywny i napisz datę jego osiągnięcia
 2. Przemyśl, co tracisz, jeśli nie osiągniesz tego celu. Wymień co najmniej 5 takich rzeczy. Wyobraź sobie sytuację, w której nie osiągnąłeś celu – jak się czujesz, co straciłeś, jak reaguje Twoje środowisko, znajomi, rodzina, jaka jest Twoja sytuacja życiowa.
 3. Co zyskasz jeżeli już osiągniesz swój cel? Wymień jak najwięcej takich rzeczy. Im więcej powodów dasz swojemu nieświadomemu umysłowi - tym łatwiej i szybciej przyciągniesz cel!
  Wyobraź sobie sytuację, gdy już ten cel osiągnąłeś - jak się czujesz, co widzisz, co słyszysz, jak reagują na to ludzie z którymi jesteś, jaka jest Twoja sytuacja życiowa - co się zmieniło...
  Codziennie wracaj do tego obrazu, używając całej wyobraźni (wizualna, słuchowa, czuciowa), pamiętaj o dokładność programowanego celu - Co chcesz osiągnąć? Dlaczego? Kiedy? Jak?
 4. Odpowiedz na pytanie, czy proces ten może być zapoczątkowany przesz Ciebie samego?
 5. Napisz jakie działania wykonasz, aby zapoczątkować osiągnięcie Twojego celu, napisz kiedy i jak to wykonasz!
 6. Codziennie wykonuj jakieś działanie, które będzie zbliżać Cię do osiągnięcia celu. Pamiętaj, że lepiej działać systematycznie, małymi kroczkami (codziennie coś wykonać w tym kierunku) niż wielkimi skokami.

Osobiście zrobiłem sobie formularz do wyznaczania celów, który drukuje i uzupełniam za każdym razem, gdy pragnę coś osiągnąć. Dzięki temu, mam dłuuuugą listę osiągniętych celów :) Niektóre z nich pojawiły się jako tzw. „ przypadki” w moim życiu, niektóre dostałem „przez tzw. zbieg okoliczności” od znajomych, rodziny, a niektóre po prostu zrealizowałem krok po kroku – pomimo że początkowo wydawały się zbyt wielkie/trudne/niemożliwe...

Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych, a każdy - nawet największy cel można rozbić na mniejsze i osiągać je po kolei (najlepiej do każdego z tych kawałków wyznaczyć konkretną datę realizacji).

Polecam też filmy „The Secret” i „What the bleep do we know” które dużo wyjaśniają w tej sprawie... Pierwszy z nich jest o prawie przyciągania, drugi o spojrzeniu fizyki kwantowej na nasze myśli, świat i to co możemy zrobić własnym umysłem...

Poniżej znajdziesz MindMapę strategii osiągania celów (kliknij aby powiększyć):

Bajka na dobranoc o królu...

[pokaż/ukryj]Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba