Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Rozwój osobisty - Artykuły

Rozwój osobisty

Co to jest asertywność?

14 marzec 2010 | Autorką artykułu jest Dorota Kraszewska | Materiał pochodzi z www.nf.pl

Co to jest asertywność?Asertywność to pewien sposób funkcjonowania. Ważne słowa kluczowe: pewność siebie (autentyczna), poczucie własnej wartości i godności, szacunek dla siebie i innych, realizacja własnych potrzeb i praw bez naruszania godności innych, szczerość, swoboda i aktywne rozumienie tego, co się dzieje (świadomość własnych i ew. cudzych emocji), elegancja działania. Niezależnie od tego, czym się w życiu zajmujemy musimy współżyć z innymi ludźmi i porządkować wzajemne relacje.

Co to jest asertywność cz. 2

14 marzec 2010 | Autorką artykułu jest Dorota Kraszewska | Materiał pochodzi z www.nf.pl

Asertywność pomaga rozwiązywać konflikty. Często w obawie przed nieprzyjemnymi przeżyciami staramy się unikać konfliktu, jednak pozostawienie problemu bez rozwiązania nie jest dobrym pomysłem, w rzeczywistości powoduje jeszcze większe stresy i frustracje. Konflikt natomiast może stymulować zmiany , oczyszczać atmosferę, otwierać nowe perspektywy w kontaktach z innymi. Jednak jakkolwiek bylibyśmy asertywni, musimy przejść do porządku dziennego nad tym, że trzeba sobie i tak radzić z nieasertywnym zachowaniem innych. Niekiedy musimy przyznać, że zostaliśmy skrzywdzeni i poradzić sobie z tym.

Co to jest asertywność cz. 3

14 marzec 2010 | Autorką artykułu jest Dorota Kraszewska | Materiał pochodzi z www.nf.pl

Co to jest asertywność?Asertywność to umiejętność uczciwego i szczerego wyrażania własnych uczuć i poglądów, obrony własnych praw przy jednoczesnym respektowaniu praw innych, co jest równoznaczne z pozytywnym stosunkiem do własnej osoby i do innych ludzi.

Osoba zachowująca się asertywnie broni własnych praw i domaga się respektowania ich przez innych ludzi, a jednocześnie dostrzega i respektuje podstawowe prawa innych osób.

Osoba zachowująca się nieasertywnie w danej sytuacji nie broni swoich podstawowych praw, pozwalając jednocześnie innym ludziom łamać je.

Pionierzy asertywności

14 marzec 2010 | Autorką artykułu jest Joanna Chlebio - Abramczyk | Materiał pochodzi z www.nf.pl

Co to jest asertywność?Koncepcja zachowań asertywnych zrodziła się z marzenia, aby znaleźć sposób, dzięki któremu człowiek mógłby być sobą prawdziwym, bez towarzyszącego mu lęku i poczucia winy.

Pionierami koncepcji zachowań asertywnych byli pół wieku temu dwaj amerykańscy behawioryści: JOSEPH WOLPE i ANDREW SALTER. Style zachowań asertywnych dotyczą wszystkich krajów, ponieważ bycie sobą i w zgodzie z samym sobą jest spójnym marzeniem, pokonującym granice i bariery językowe.

Przykłady zachowań nieasertywnych

14 marzec 2010 | Materiał pochodzi z ebooka Asertywnosc cz1 i Asertywnosc cz2 autorstwa Zuzanna Kępińska

Przykłady zachowań nieasertywnychNa ulicy Zosię zaczepia uliczny sprzedawca „darmowych” kart wstępu do teatru. Trzymając ją za łokieć, przedstawia świetlane korzyści płynące z posiadania takiej karty i jednocześnie umiejętnie opisuje straty jakie poniesie kiedy jej nie zakupi (bo w końcu chodzi tu przecież o wydanie pieniędzy). Zosi nie jest potrzebna ta karta, w dodatku nieco się spieszy na spotkanie. Kilkakrotnie mówi „dziękuję”, ale nie dość stanowczo, aby natręt dał jej spokój. W środku czuje rosnące podirytowanie i bezradność. Nie wie jak z tego wybrnąć.

Dwie nieasertywne postawy życiowe

14 marzec 2010 | Materiał pochodzi z ebooka Asertywnosc cz1 i Asertywnosc cz2 autorstwa Zuzanna Kępińska

Dwie nieasertywne postawy życioweUległość.Polega na rezygnacji z respektowania swoich praw, podporządkowaniu się innym. Ma ona miejsce kiedy ktoś nad nami dominuje (faktycznie lub tak się nam wydaje).

Agresja. Dotyczy sytuacji kiedy to my sami dominujemy nad kimś i przejawia się w poprzez szantaż (np. emocjonalny), inwazję, rozkazywanie, pouczanie, przemoc słowną (i niestety czasem fizyczną).

Atlas osobistej asertywności

14 marzec 2010 | Materiał pochodzi z ebooka Asertywnosc cz1 i Asertywnosc cz2 autorstwa Zuzanna Kępińska

Na swoich trasach życiowych spotykamy ludzi i spotykają nas wydarzenia, żyjemy z ludźmi, wwirowani w wiele codziennych, życiowych spraw. Jako ludzie dojrzali, odpowiedzialni pełnimy rozmaite funkcje i role życiowe: rodziców, małżonków, kolegów, przyjaciół, dzieci swoich rodziców, pracowników, szefów, klientów rozmaitych instytucji...

Obszary asertywność - Wstęp

14 marzec 2010 | Materiał pochodzi z ebooka Asertywnosc cz1 i Asertywnosc cz2 autorstwa Zuzanna Kępińska

Najlepiej jest kiedy cali jesteśmy w porządku i funkcjonujemy asertywnie pod każdym względem – ale rzadki to przypadek! Wielu z nas (myślę, że prawie każdy) ma obszary, w których funkcjonuje gorzej, w których nie potrafi sobie poradzić, których nie potrafi „przeskoczyć”... Jednym słowem – nie działa dobrze i nie wie jak z tego wybrnąć. A czasem – nawet wybrnąć nie próbuje, uważając że tak musi być i koniec! Płaci się za to rozmaicie: nerwami, poczuciem krzywdy i żalu, chorobami.Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba