Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Komunikacja - Artykuły » Dwie złote zasady rozmowy

Dwie złote zasady rozmowy

Drukuj | 16 marzec 2011 | Autorem artykułu jest Tomasz Jaworski | Materiał pochodzi z www.dlasiebie.pl Dwie złote zasady rozmowy

Rozmawiając z ludźmi lub przysłuchując się ich rozmowom, nierzadko mam wrażenie, że nie rozmawiają, lecz prowadzą monologi...

Widzieliście kiedyś taką reklamę: realistycznych rozmiarów człowiek - kobieta lub mężczyzna - wycięty z tektury, stoi np. przed sklepem i zachwala dany produkt. Wielu ludzi w swoich rozmowach z innymi zachowuje się, jakby za rozmówcę mieli takiego oto Papierowego Człowieka. Zawsze wysłucha, zawsze będzie się zgadzał (być może kiwając swoją tekturową głową na wietrze), będzie najlepszym rozmówcą, coś jak dyktafon.

Z takich rozmów - jak łatwo się domyśleć - niewiele pożytku. A co więcej, rozmowy te niewiele wnoszą - właściwie nic - w Nasze życie, poza tym, że wysłuchaliśmy kogoś. Jeśli ten ktoś nie zainteresuje się Nami i/lub aktywną dyskusją, owa "rozmowa" rychło wywietrzeje z naszej pamięci.

Cóż więc poradzić? Sugeruję wyjść od Zasady Nadrzędnej: postępuj tak, jakbyś Sam(a) chciał(a), aby postępowano w Twoim kontekście. Przyjrzyj się dwóm Złotym Zasadom Rozmowy i zastanów, czy aby nie będą Ci przydatne.

1. Słuchaj.

Co znaczy słuchać? Na pewno nie znaczy to - przerywać w pół zdania. Nie znaczy też, aby ignorować to, co Druga Osoba do nas mówi. Pamiętaj: wartościowa rozmowa, to taka, w której Drugi Człowiek naprawdę chce Ci coś powiedzieć, wymienić myśli, porównać poglądy, itp.; taka - w której interesuje się Tobą i Twoim zdaniem. Dlatego Ty też powinieneś interesować się Swoim Rozmówcą - słuchając go uważnie. Uważne, aktywne słuchanie sprowadza się do dwóch rzeczy: pytań i potwierdzeń.

Kiedy Twój Rozmówca da Ci na to czas, pytaj - zagłębiając się głębiej w sprawy, które prezentuje. Pytaj ze szczerym zainteresowaniem, chyba że... nie interesujesz się tym. Jeśli jednak Tobie zależy - pytaj, i niech Twój Rozmówca dzięki Tobie jak najbardziej obszernie i wnikliwie przedstawi interesujący Was temat. W ten sposób zainteresowaniem okażesz mu szacunek.

Poza tym w trakcie Waszej rozmowy potwierdzaj to, co usłyszałeś - Własnymi słowami podsumowując to i dodając ewentualnie na końcu znak zapytania, innymi słowy: użyj parafrazy. Przykładowo jeśli ktoś opowiada Ci o tym, jak wiele ma obowiązków i jak niewiele czasu, powiedz, iż "Musisz mieć w takim razie niewiele czasu dla siebie." lub "To musi być dla Ciebie bardzo uciążliwe.", lub cokolwiek innego. Potwierdzaj treść, jaką otrzymujesz - w formie stwierdzeń lub pytań - w ten sposób zyskasz ze Swoim Rozmówcą pewność, iż dobrze się rozumiecie i macie ze Sobą dobry kontakt.

2. Odzywaj się gdy masz głos.

Innymi słowy: zanim cokolwiek powiesz, wysłuchaj uprzednio co Twój Rozmówca ma Ci do powiedzenia. Daj Mu się wypowiedzieć, niech powie wszystko co chce, jak pisałem wcześniej - pytaniami wręcz wyciągaj od niego coraz to dalsze dawki informacji, jeśli naprawdę Cię ona interesuje. O ile jednak nie posługujesz się w danym momencie wspomnianymi przed chwilą technikami aktywnego słuchania - nie odzywaj się nieproszony, nie wrzucaj Swoich "trzech groszy", nie dekoncentruj Rozmówcy. Jeśli chcesz coś powiedzieć, ustosunkować się do tego, co mówi - zrób to wtedy, gdy Twój Rozmówca da Ci na to czas, gdy będziesz wystarczająco pewny, że skończył mówić. Ewentualnie odpowiadaj na pytania - gdy Ci jakieś zada. Jeśli jednak jest w Tobie coś, co ciągle nakazuje Ci mówić - powstrzymaj się, nie rozmawiasz z lustrem, lecz z Drugim Człowiekiem, którego niekoniecznie muszą interesować Twoje wywody z jednoczenym poczuciem, że jest Papierową Osobą do słuchania, i nic ponadto.

Jeżeli wykażesz szczere zainteresowanie oraz kulturę w rozmowie, okażesz jednocześnie szacunek Twojemu rozmówcy - co zwróci się Tobie z nawiązką. Twoi Rozmówcy będą mieli poczucie spełnienia oraz prawdziwe wrażenie, że wiele zyskali dzięki rozmowie z Tobą - bo pomogłeś im wniknąć w Siebie, bo udzieliłeś im Własnej opinii dokładnie wtedy, kiedy tego chcieli - "nie pakując się butami" w ich pragnienie wypowiedzi i podzielenia się czymś z Tobą.

Większość ludzi, rozmawiając z Tobą - chce siebie. Pomóż im w zaspokojeniu tego pragnienia - a bardzo prawdopodobnym będzie, iż zaczną interesować się również Tobą.

Tomasz Jaworski http://www.blog.za-drzwiami.avx.pl

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba