Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Sukces - Artykuły » Czytaj jedną książkę na tydzień i odnieś sukces!

Czytaj jedną książkę na tydzień i odnieś sukces!

29 marzec 2010 | Autorem artykułu jest Rafał Lipnicki | Materiał pochodzi z www.besmart.pl Czytaj jedną książkę na tydzień i odnieś sukces!

Powinieneś czytać od jednej do dwóch godzin dziennie. Czytaj książki niebeletrystyczne i czasopisma, które będą wyzwaniem dla twojego umysłu i sprawią, że będziesz otwarty na nowe pomysły – Brian Tracy

Po co czytać?

Pytanie raczej retoryczne ;-)

Sądzę, że zdajesz sobie sprawę z tego, że ludzie sukcesu, eksperci i milionerzy, to zwykle ludzie o dużej wiedzy. Powiesz, że to geniusze. Ja powiem, że to ludzie oczytani, bo dzisiejszym światem rządzi wiedza.

Tyle książek…

Czytając jedną książkę na tydzień staniesz się w bardzo krótkim czasie jedną z najmądrzejszych osób w twojej dziedzinie – Brian Tracy

Nic prostszego – przeczytaj jedną książkę na tydzień czyli 52 książki w ciągu roku. Że to dużo? Nic bardziej mylnego. Według badań PBS z 2005 roku dla Gazety Wyborczej statystyczny Polak czyta 2,1 książki miesięcznie (nie rocznie!). Czy nie potrafisz być o „niecałe” dwie książki lepszy od przeciętnego Kowalskiego? Inna sprawa, że statystyką da się udowodnić wszystko – wg tego samego badania 48% Polaków nie dotknęło w tym czasie żadnej książki. Mimo to 4 książki miesięcznie to wcale nie tak dużo.

Rady specjalisty

Nikodem Marszałek (Odrodzenie Feniksa, Motywacja bez granic) radzi, żeby:

  1. przemyśleć, w jakiej dziedzinie chciałbyś odnieść sukces
  2. zastanowić się, co lubisz robić
  3. zrobić listę 50 książek dotyczących wybranej przez ciebie dziedziny

Do pierwszych dwóch punktów nie mam żadnych zastrzeżeń, jednak trzeci budzi moje wątpliwości. 50 tytułów to bardzo wiele i nie chodzi o to, że nie dałoby się takiej listy stworzyć. Byłoby to jednak bardzo czasochłonne i mógłbyś bardzo szybko się zniechęcić już na etapie planowania. Ja zaproponowałbym 10 książek, zwłaszcza że najprawdopodobniej na początku nie będziesz miał większego rozeznania w temacie. Koniecznie zrób taką listę, żebyś później nie marnował czasu na szukanie jakiejś ciekawej pozycji.

Ale ja nie mam czasu

Ale ja nie mam czasuBrian Tracy zaleca co najmniej godzinę czytania dziennie, a ja ci udowodnię, że na czytanie masz w ciągu dnia znacznie więcej czasu.

Jeśli jeździsz autobusem/tramwajem/metrem (pozdrowienia dla warszawiaków), to właśnie wtedy czytaj książkę zamiast mało inteligentnie patrzeć przez szybę na piękne „krajobrazy”. Jak dużo czasu spędzasz na dojeżdżanie w różne miejsca? Wykorzystaj ten czas. Jeśli jeździsz samochodem albo nie opanowałeś jeszcze czytania książek na stojąco w autobusie, korzystaj z audiobooków. Jeśli chodzi o polskie tytuły, to wybór jest raczej malutki (chyba, że mówimy o beletrystyce). Sięgnij wtedy po angielskie wydawnictwa – jest ich mnóstwo.

foto by: caseyleephoto

Miej zawsze jakąś książkę przy sobie. Będziesz mógł czytać podczas przerw, okienek na uczelni i stania w kolejce do lekarza – zawsze wtedy, kiedy masz wolne choćby 5 minut.

Ile ambitnych telenoweli oglądasz w tygodniu? Może warto zrezygnować z jednej? Choćby na próbę.

Każdego dnia wstawaj wcześnie – zamiast o 7:00, wstań o 6:00 – wiesz już jak to robić. Mimo wszystko to rano twój umysł jest najbardziej chłonny, bo jesteś wtedy najbardziej wypoczęty, nie zdążyłeś się jeszcze wkurzyć na współpracowników, praca jeszcze cię nie wykończyła, szef jeszcze cię nie opieprzył. Zacznij dzień od przeczytania kilkunastu stron książki. Poranek z książką, to bardzo dobry poranek.

Nudne książki

Jest jedna rada na nudne książki – nie czytaj ich. Nudne książki to takie czarne owce, które przyczyniają się do niskiego czytelnictwa na świecie. To przez nudne książki większość z wspomnianych wcześniej 48% Polaków nie przeczytało niczego po ukończeniu szkoły.

Jeśli jakaś książka nie zainteresuje cię, zrezygnuj z niej. Masz w czym wybierać, zwłaszcza, że co 30 sekund gdzieś na świecie wydawana jest zupełnie nowa pozycja. Jeśli jesteś przekonany, że jakaś książka mimo że nudna, jest wartościowa, zostaw ją sobie do czytania przed snem. Szybciej zaśniesz, a w końcu ją przeczytasz.

Nikt cię nie zmusza do czytania książki od deski do deski. Po to jest wstęp i spis treści, żebyś z niego korzystał. Czytaj tylko te rozdziały, które cię interesują. Pomijaj te, które nie wydają się być ciekawe lub których treść właściwie już znasz z racji twojej dotychczasowej wiedzy.

Czytasz wolno? To twoja wielka szansa, żeby to zmienić. Szybkie czytanie wymaga ciągłego ćwiczenia – czytając jedną książkę na tydzień nie będziesz mógł narzekać na brak materiału ćwiczeniowego. Zastosuj metodę Evelyn Wood, pionierki szybkiego czytania, czytaj wodząc bardzo szybko palcem za wyrazami. Na początku możesz mieć wrażenie, że niewiele pamiętasz, po jakimś czasie zniknie to uczucie, a ty faktycznie będziesz czytał sporo szybciej.

Gwarancja sukcesu

O ile ja nie jestem w stanie zagwarantować tobie, że czytając jedną książkę tygodniowo staniesz się ekspertem w twojej dziedzinie, o tyle Uniwersytet Kalifornijski ma trochę inne podejście do sprawy. Według badań tej uczelni czytając specjalistyczną literaturę 60 minut dziennie masz ogromne szanse, żeby:

  1. po 3 latach stać się autorytetem w twojej dziedzinie
  2. po 5 latach – ekspertem
  3. po 7 latach – prawdziwym numerem 1

Ja zacząłem czytać według tego planu już 3 tygodnie temu i o tyle jestem bliżej sukcesu niż ty! Nie czekaj, zacznij układać listę książek już teraz.Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba