Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Osiąganie celów - Artykuły » Cele życiowe

Cele życiowe

17 marzec 2010 | Autorem artykułu jest Krzysztof Łasica | Materiał pochodzi z www.sukces.win.pl Cele życiowe

Który z sześciu poniższych problemów, chciałbyś rozwiązać...?

"Wyraźne wskazanie życiowych celów ma podstawowe znaczenie dla życiowego sukcesu, niezależnie od dziedziny, w której chce się go odnieść".

John D. Rockeffeller junior

Życie to nieustanny ruch. Zmiany dokonują się na każdej płaszczyźnie i w każdej chwili. Ty również im podlegasz, czy tego chcesz czy nie. Na niektóre zdarzenia nie masz nawet najmniejszego wpływu, bo nie zależą od Ciebie. Są wynikiem działania innych ludzi, zjawisk naturalnych itp.. Wytyczenie kierunku własnego życia to jednak Twoja domena. Określenie drogowskazu dokąd zmierzasz jest jedną z najważniejszych spraw, jakie musisz zrobić. Posiadanie misji życiowej uchroni Cię przed dryfowaniem bez steru po oceanie życia.

Tak więc, dokąd płyniesz drogi internauto?

Czy zastanawiałeś się nad odpowiedzią na te kluczowe pytanie? A może jak przysłowiowy struś chowasz dalej głowę w piasku i czekasz, że prawdziwe, wartościowe życie zaplanujesz sobie ...za jakiś czas?

Czy należysz do tej nielicznej, kilkuprocentowej garstki ludzi, którzy wiedzą po co żyją i z żelazną konsekwencją realizują wcześniej ustalone cele? A może zaliczasz się do tłumu pozostałych, którzy dzień po dniu uczestniczą w "wyścigu szczurów", szamocząc się w wiecznej pogoni za pieniędzmi. Czy każdy kolejny wieczór jest następnym krokiem do realizacji wytyczonych przez Ciebie celów, czy czasem zmarnowanm na oglądaniu "mydlanej opery" w TV?

Czy wiesz, po co tak naprawdę żyjesz?

Czytasz te słowa i zastanawiasz się po co zadałem aż tyle prowokacyjnych pytań. Może się nawet trochę zdenerwowałeś tą zbyt agresywną retoryką. Ale jeśli dalej kontynuujesz lekturę, to cieszę się, że zacząłeś doceniać wartość tego typu pytań. Oznacza to, że chcesz sobie na nie szczerze odpowiedzieć i być może coś zmienić na lepsze w swoim otoczenu.

Na temat znaczenia powołania życiowego możesz przeczytać nieco więcej w artykule "Co jest najważniejsze...". Teraz porozmawiajmy o Twoich celach życiowych.

Zapewne wiesz, co to takiego jest. Być może już próbowałeś je stworzyć samodzielnie, bądź uczestnicząc w jakimś seminarim czy szkoleniu. Niewykluczone, że realizowałeś niektóre zamierzenia przez jakiś czas.

Czy byłeś jednak wytrwały w tym przedsięwzięciu? Czy planowanie celów stało się Twoim nawykiem?

Zarówno Ty i ja wiemy doskonale, że bardzo trudno jest nie tylko sporządzić optymalną listę własnych celów, ale jeszcze trudniej je długofalowo realizować. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak jest?

6 powodów, dla których ludzie nie wyznaczają i nie realizują celów.

Po pierwsze, to nieznajomość mechanizmu ich opracowywania.

Czy kiedykolwiek ktoś uczył Cię tego w szkole, lub na uczelni? W trakcie kilkunastu lat nauki przyswoiłeś sobie ogromną porcję encyklopedycznej wiedzy, której prawdopodobnie nigdy w przyszłości nie wykorzystasz. Żaden nauczyciel nie nauczył Cię jednak tej jakże ważnej umiejętności życiowej.

Po drugie, to nieświadomość znaczenia tej umiejętności.

Otaczamy się ludźmi takimi jak my, często też nie posiadającymi swoich celów. Nie mamy dobrych wzorców do naśladowania. Sądzimy, że określenie celów nie zmieni wiele w naszym życiu na lepsze.

Trzeci powód, to obawa przed porażką.

Wiele osób nie chce ryzykować wyjścia z tak zwanej "strefy komfortu". Ludzie ci sądzą, że dokonanie zmian może przynieść wiele niemiłych niespodzianek, czy wręcz klęsk. To sprawia, że postępują bardzo asekuracyjnie. Nie rozumieją, że porażki są nieodzownymi etapami pośrednimi na drodze do sukcesu. Niepowodzenia są zawsze krokiem naprzód w dobrym kierunku, pod warunkiem, że człowiek potrafi wyciągać z nich wnioski i uczy się na błędach.

Po czwarte, wiele osób nie wyznacza celów z lenistwa i braku odpowiedzialności za własne życie.

Ich dewiza to "jakoś to będzie...", "aby do pierwszego...", "co ja mogę...? Zawsze realizują czyjeś cele, a nie swoje. Są unoszeni z prądem życia. Uważają, że nie mają dużego wpływu na swoją przyszłość. Często wierzą w przypadek i "ślepy los".

Kolejny powód, to lęk przed krytyką innych.

Co ludzie powiedzą o naszych zamierzeniach? Nie chcemy być odmienni, kierujemy się konformizmem. Tłumaczymy się, że przecież nikt tego nie robi, więc po co mamy się "wygłupiać".

Brak poczucia własnej wartości.

to następna przyczyna nie wyznaczania celów. Człowiek o słabym ego nie jest po prostu do tego zdolny. Uważa, że nie zasługuje na szczęście i sukcesy, które często są właśnie owocem planowania celów.Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba