Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Zarządzanie zasobami ludzkimi cz. 4 - Artykuły

Zarządzanie zasobami ludzkimi cz. 4

Motywowanie - sztuka czy pomyłka

06 luty 2011 | Autorem artykułu jest Wolters Kluwer Polska | Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ Motywowanie - sztuka czy pomyłka

Temat motywacji i motywowania jest tematen bardzo trudnym - tak trudnym jak zrozumienie człowieka, poznanie jego potrzeb, czyli tego, co go motywuje, co determinuje jego zaangażowanie. W naszej codziennej pracy często lekcewazymy siłę motywacji, brakuje nam czasu i niekiedy chęci, by przyjrzeć się, co motywuje ludzi z którymi pracujemy.

Aby poznać i określić 'pułapki motywowania', Polskie Wydawnictwo Profesjonalne we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, zorganizowało debatę: "Pułapki Motywowania", do której zaproszono praktyków HR.

Motywowanie - sztuka czy pomyłka (II)

06 luty 2011 | Autorem artykułu jest Wolters Kluwer Polska | Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ Motywowanie - sztuka czy pomyłka

Powiedziałem wcześniej, że motywowanie jest niemożliwe, i nadal będę za tym obstawać. Druga teza, którą stawiam, brzmi, że systemy premiowania to klęska zarządzania, klęska menedżerów. Motywowanie jest niemożliwe. Przed Maslowem też już próbowano wpływać na ludzi na różne sposoby. Pan Sebastian Trzaska podał jako przykład wojsko. Jest wielkim problemem, że do dzisiaj większość firm jest tak zorganizowana jak wojsko. A firma nie funkcjonuje jak wojsko. Żeby to mogło tak funkcjonować, musielibyśmy zapewnić każdemu pracownikowi 100-procentową kontrolę. To niemożliwe.

Motywowanie - sztuka czy pomyłka (III)

06 luty 2011 | Autorem artykułu jest Wolters Kluwer Polska | Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ Motywowanie - sztuka czy pomyłka

Każdy pracownik w firmie, a tym bardziej przełożony motywuje lub demotywuje osoby, z którymi pracuje. Wpływa na ich motywację każdym swoim zachowaniem, gestem, każdą swoją decyzją. W związku z tym uważam, że byłoby kompletną głupotą czynić te gesty bezrefleksyjnie. Trzeba zrozumieć ich znaczenie, ich wpływ na ludzi i stosować je świadomie w określonym celu. To jest właśnie motywowanie . Jestem zdania, że motywowanie jest sztuką, sztuką trudną, bo natura człowieka i natura jego relacji z otoczeniem jest bardzo złożona.

Motywowanie. Z życia pewnego menedżera

06 luty 2011 | Autorką artykułu jest Klaudia Fatah-Zarzycka| Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ Motywowanie. Z życia pewnego menedżera

Pan Jan miał wrażenie, że z zaangażowaniem jego zespołu w pracę nie jest ostatnio najlepiej. Jeszcze nie dawno pracowali pełną parą i w zamian za to, przyznał wszystkim comiesięczna premię, która - nie ma co kryć - jest istotnym dodatkiem do pensji. Sytuacja jest tym trudniejsza, że przedstawiony przez zarząd plan uzyskania międzynarodowych norm jakości dla zakładu, będzie wymagać wzmożonej pracy całego zespołu, a gratyfikacji finansowej za ni nie ma się raczej co spodziewać.

O sposobach zachęcania do efektywnej pracy

06 luty 2011 | Autorką artykułu jest Jolanta Porębska | Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ O sposobach zachęcania do efektywnej pracy

Aby skutecznie motywować podwładnych, szef powinien zdawać sobie sprawę z osobistych celów jego pracowników oraz sposobów postrzegania przez nich osiągnięć i porażek.

Najprościej rzecz ujmując, motywacja to takie „coś”, co wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje nasze zachowania. Chodzi o to, abyśmy jeszcze bardziej efektywnie wykonywali zadania lub – abyśmy zaczęli się do nich bardziej przykładać.

Mimo wielu opracowań dotyczących tajników motywacji, nadal występują poważne różnice między gradacją potrzeb zgłaszanych przez pracowników a postrzeganiem tej gradacji przez menedżerów. W świetle cyklicznych badań amerykańskich dotyczących doświadczonych pracowników zajmujących samodzielne stanowiska, nasuwają się wnioski potwierdzające różnice między gradacją znaczeń poszczególnych potrzeb, dokonywaną przez pracowników a ich postrzeganiem przez przełożonych.

O sposobach zachęcania do efektywnej pracy cz. 2

06 luty 2011 | Autorką artykułu jest Jolanta Porębska | Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ O sposobach zachęcania do efektywnej pracy

Pracownik ciężko i długo pracował nad autorskim projektem nowego produktu. Właśnie zakończył swoje działania. Jest zadowolony z siebie i swojej pracy . Spodziewa się nagrody czy podwyżki jako formy docenienia jego pomysłu, wysiłku i starań. Nie otrzymuje nic, nawet informacji zwrotnej, jak firma postrzega jego pracę. Co może odczuwać? Jest zdziwiony, zaskoczony, zażenowany, zawstydzony, rozgniewany, rozżalony, „wściekły”…Szuka przyczyny „porażki”, myśli: „Co zrobiłem niewłaściwie? Po co właściwie tyle czasu nad tym pracowałem? Może szefów nie interesuje moje nowatorskie działanie? Po co mam się starać? Wystarczy, że zrobię minimum…” Pracownik właśnie stracił motywację. Dla niego sukces wiąże się z docenieniem jego pracy oraz benefitem finansowym.

Polski menedżer nie umie motywować

06 luty 2011 |

Docenia sukcesy podwładnego, tworzy dobrą atmosferę pracy, jasno wyznacza zadania. Kto? Szef, który dobrze motywuje. Tyle że takich jest – niestety – bardzo niewielu.

Dzisiaj, gdy mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracy pracownika, umiejętne motywowanie nabiera szczególnego znaczenia. To dzięki niemu – częściej nawet niż dzięki wysokiej płacy –można utrzymać w firmie dobrego pracownika. Każda już chyba firma – przynajmniej deklaratywnie – ten element zarządzania ludźmi stosuje. Każdy też szef bez wahania stwierdzi, że przywiązuje do motywowania wielka wagę i na co dzień je stosuje. Okazuje się jednak, że rozumieć znaczenie motywowania i nawet je stosować, to nie wszystko. To bowiem, co firmy i przełożeni robią, by motywować ludzi, często znacznie rozmija się z oczekiwaniami podwładnych.

Prawa motywacji

06 luty 2011 | Materiał jest fragmentem książki "Motywowanie do zwycięstwa" autorstwa Richard Denny

Pozwólcie, że zadam dwa pytania tym Czytelnikom tej książki, którzy obarczeni są wielką odpowiedzialnością zarządzania, kierowania i motywowania innych ludzi: Jakiemu menedżerowi chciałbyś podlegać? I drugie: Czy Ty jesteś takim typem człowieka?

Są to dwa naprawdę istotne pytania, które każdy menedżer powinien regularnie sobie zadawać, ponieważ odpowiedzi na nie winny stworzyć fundament dla określenia zasad sprzyjających zdrowemu stylowi zarządzania.

W tym rozdziale zapoznamy się z prawami motywacji. Można się spierać, czy są to raczej zasady czy też prawa. Ja wolę używać słowa 'prawa', ponieważ wywołuje ono w człowieku przekonanie, że jeśli się je złamie, poniesie się pewną karę.

Prawa motywacji cz. 2

06 luty 2011 | Materiał jest fragmentem książki "Motywowanie do zwycięstwa" autorstwa Richard Denny

Od połowy lat osiemdziesiątych widoczna jest tendencja wykupywania udziałów w firmach przez jej pracowników. W wielu przypadkach, przedsiębiorstwa, które dotychczas nie przynosiły zysku zaczęły odnosić ogromne sukcesy. Okazuje się, że w wielu z tych firm pracownicy dysponują większościowym udziałem. Potwierdza to teorię, że współuczestniczenie jest dobrym czynnikiem motywującym. Ludzi często bardziej motywuje sposób, w jaki wykorzystywane są w pracy ich umiejętności, a nie to, w jaki są traktowani. Kiedy czują, że są elementem eksperymentu albo częścią projektu, wykazują większy poziom motywacji. Dlatego angażując ludzi w daną działalność, podnosisz ich poziom motywacji.

Problemy menedżera w zarządzaniu personelem

06 luty 2011 | Autorem artykułu jest Ryszard Dobrowolski | Materiał pochodzi z http://kadry.nf.pl/ Problemy menadżera w zarządzaniu personelem

Podejmowanie jakiegokolwiek zadania mogą poprzedzać jeden lub kilka motywów. W teorii i praktyce organizacji wiadomo, że efektywność pracy personelu zależy w niemałym stopniu od poziomu motywacji. Kierownicy różnych szczebli zarządzania w zasadzie wiedzą, że podwładni reagują na pochwały i zachęty - wyrażane zarówno słowami, jak i przy pomocy rozmaitych premii czy nagród finansowych. Kierownicy niezależnie od tego, w jakim stopniu zdają sobie z tego sprawę, wpływają stale na zachowania pracowników swoim stylem pracy, postawami, zachowaniami itd.Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba