Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Zarządzanie czasem - Artykuły » Twój czas należy do Ciebie

Twój czas należy do Ciebie

Drukuj | 09 marzec 2011 | Autorem artykułu jest Bartłomiej Dymecki | Materiał pochodzi z www.dlasiebie.pl Twój czas należy do Ciebie

Tym wpisem chcę rozpocząć temat skutecznego zarządzania czasem, który ostatnio strasznie mnie fascynuje.

Uwielbiam myśleć o czasie. Na różne sposoby i w różnym kontekście. Planowanie czasu, zarządzanie sobą w czasie i tak dalej. Z jednej strony czas jest łatwy do policzenia, a z drugiej jest kompletną abstrakcją. Jeśli chcemy poważnie rozmawiać o korzystaniu z czasu, to najpierw musimy zadać sobie inne, fundamentalne pytanie - jak traktujemy swój czas?

Twój czas należy do Ciebie

Tak, właśnie tak. Twój czas należy do Ciebie. Jest Twoją prywatną własnością. Nie jest żadnym dobrem wspólnym, nie masz obowiązku poświęcać go na rzeczy, które są dla Ciebie bezwartościowe. Nie musisz go nikomu udzielać, jeśli nie chcesz tego robić. Twój czas nie jest własnością Twojego pracodawcy. Sprzedajesz mu swój czas w zamian za pensję, ale pozostaje on Twoją własnością.

Zawsze traktuję mój czas, jako moją własność prywatną. Jeśli na coś go poświęcam, to dlatego, że chcę to zrobić. Uświadomienie sobie tego jest pierwszym krokiem do skutecznego zarządzania czasem, a raczej zarządzania sobą w czasie. Jeśli wciąż ulegasz innym i poświęcasz swój czas na to, czego świat od Ciebie oczekuje, to oddajesz mu swój czas za darmo.

foto by: mdoors

Jeśli tak jest, to ogromnie na tym tracisz, ponieważ Twój czas jest cenny. Bardzo cenny. Wiesz co najlepiej dowodzi faktu, że Twój czas jest Twoją własnością? Jeśli będziesz marnował czas, to nikt, absolutnie nikt Ci go nie zwróci. Nie ma takiej możliwości. Zwracaj więc baczną uwagę na swój czas, ponieważ nikt nie zrobi tego za Ciebie. Wręcz przeciwnie. Nawet ludzie, którzy szanują właśność innych osób i nie są egoistami, niekiedy marnują cudzy czas.

Jak wykorzystasz swój kredyt?

Lubię niekiedy myśleć o czasie, jak o kredycie. Każdego dnia otrzymuję 24 godziny i tylko ode mnie zależy na co je wydam. Mogę za nie kupić trochę gapienia się w telewizor, albo bezcelowego przeglądania stron internetowych. W takim przypadku wyrzuciłbym mój kredyt w błoto. Zastanów się - czy biorąc pożyczkę w banku wyrzuciłbyś wszystkie pieniądze na najbliższego śmietnika? Na pewno nie. A jednak wiele osób w analogiczny sposób wyrzuca swój cenny czas. Być może dlatego, że tak naprawdę osoby te dostały go za darmo… Nie traktują czasu, jako czegoś wartościowego, bo w przeciwieństwie do kredytu w banku, nie będą musiały za niego zapłacić… Na pewno?

Polecam

Obudź w sobie olbrzyma
Poznaj sekrety zwykłych ludzi, którzy osiągają niezwykłe rezultaty i uwolnij śpiącego w Tobie olbrzyma
Myśl i bogać się
Pokaż na co cie stać

Na pewno będą musiały. Osoby marnujące swój codzienny kredyt czasu zapłacą za to w różny sposób. Problemy zdrowotne, problemy finansowe, płytkość intelektualna, brak wiedzy, brak umiejętności poradzenia sobie w życiu… To tylko niektóre z konsekwencji czekających na osoby, które wyrzucają w błoto swój czas.

Tak więc nie czekaj. Nie marnuj czasu. Wykorzystaj swój kredyt.

Twoje największe aktywo

Czas jest naszym największym aktywem. Ktoś kiedyś powiedział, że do zdobycia finansowej niezależności potrzebne są trzy rzeczy: wiedza, wprawa i wolna gotówka. Możesz nie mieć pieniędzy, ani wprawy, lecz z całą pewnością posiadasz możliwość nabywania wiedzy. Posiadasz ją dzięki temu, że dysponujesz czasem.

W istocie czas jest naszym największym aktywem. Tylko od nas zależy, jak z niego skorzystamy. Możemy zaprzepaścić nasze aktywo, a potem narzekać na swój los, jak to czyni mnóstwo osób. Możemy jednak dobrze je wykorzystać. Przytoczyłem ten przykład w kontekście zdobywania finansowej niezależności, ale tyczy się on równiez innych dziedzin życia. Zawsze można zdobywać wiedzę - nigdy nie jest na to zbyt późno. Posiadamy czas, więc inwestujmy go w to, co jest naprawdę ważne i może przynieść nam korzyści. Popularny serial telewizyjny z całą pewnością nie należy do tego typu rzeczy…

Dlaczego jest to trudne…

Taki sposób myślenia o czasie może u niektórych osób budzić pewien sprzeciw. Rozumiem to. Być może żyją one w mentalnej niewoli i nie są w stanie się przełamać, aby robić naprawdę ważne rzeczy i dążyć do zrealizowania własnych marzeń. Być może porzuciły swoje cele, a ich życie przypomina wegetację - pobudka, 8 godzin pracy, telewizor, sen, a raz w roku urlop nad morzem. Jeżeli Twoje życie przypomina niewolę, jeśli chcesz się wyrwać i robić nowe, wspaniałe rzeczy, to musisz zacząć od jednej podstawowej cechy.

Od odpowiedzialności. Otwórz swój umysł i wyryj w nim głęboko myśl, że Tylko Ty ponosisz odpowiedzialność za kształt swojego życia i wykorzystanie swojego czasu. Bez tego wciąż będziesz ulegał innym ludziom i okolicznościom - dasz się ponosić falom, zamiast płynąć prosto do celu. Gdy już zaakceptujesz tę myśl, możesz pomyśleć o tym, jak skutecznie zarządzać swoim prywatnym czasem.

Jednak na temat porozmawiamy sobie w kolejnych odcinkach. Do usłyszenia.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Dymecki prowadzący serwis www.dymecki.pl

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba