Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Komunikacja - Artykuły » Sztuka porozumienia - o potrzebach

Sztuka porozumienia - o potrzebach

Drukuj | 16 marzec 2011 | Autorem artykułu jest Małgorzata Jakubczak | Materiał pochodzi z artelis.pl Sztuka porozumienia - o potrzebach

Psychologia humanistyczna, z której się wywodzi metoda „Porozumienie bez Przemocy” wprowadza, czy może raczej przywraca pojęcie potrzeb. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z psychologią, zna piramidę potrzeb opracowaną przez Abrahama Maslowa.

Nie zamierzam się tutaj skupiać nad proponowaną przez niego hierarchią potrzeb, ponieważ nie bardzo do mnie przemawia ta koncepcja, że ludzie najpierw zapewniają sobie potrzeby fizjologiczne a potem dopiero skłaniają się do potrzeb „ wyższych” takich twórczość czy piękno.

Gdyby tak było - nie byłoby na świecie głodnych artystów i świat byłby znacznie uboższy...:-)

Hierarchia potrzeb nie jest tutaj aż tak ważna, istotne dla mnie jest podkreślenie ich podstawowego znaczenia w naszym życiu.

Potrzeby są silną motywacją do działania, ponieważ w nich tkwi tajemnica jakości naszego życia.

Jesteśmy w nie wyposażeni my, ludzie. Jest to jakby zestaw warunków niezbędnych, abyśmy mogli całkowicie rozwinąć swój potencjał życiowy i wykorzystać go dla swojego dobrostanu.

Pytanie o potrzeby - to pytanie o jakość życia.

Marshall Rosenberg, autor metody Porozumienie bez Przemocy, jako przedstawiciel psychologii humanistycznej również kieruje uwagę na potrzeby. Podkreśla, że są ogólnoludzkim zasobem ludzkim i nigdy nie stoją ze sobą w sprzeczności.

Omawiając je zachęca zainteresowane osoby do pogłębiania kontaktu ze sobą poprzez rozpoznawanie i nazywanie własnych potrzeb.

Poniższą listę potrzeb proponuje jako punkt wyjścia do osobistych refleksji na ich temat:

  • Swobody - autonomiczny wybór marzeń, celów, wyznawanych wartości oraz wybór planu, za pomocą którego chcemy spełnić te marzenia, osiągnąć cele, zadośćuczynić wartościom.
  • Świętowania – czcimy narodziny nowego życia i spełnianie się marzeń, opłakiwanie swoich porażek, żałoba po stracie ukochanych osób i po bezpowrotnie rozwianych marzeniach.
  • Odnowy fizycznej - powietrza, pożywienia, ruchu, ochrony, odpoczynku, ekspresji seksualnej, dachu nad głową, dotyku, wody.
  • Zabawy - aktywności, która nie ma żadnych wymiernych celów, poza dobrym samopoczuciem uczestników
  • Integralności - autentyzmu, sensu, natchnienia, godności osobistej.
  • Duchowości – wspólnoty wyznawanych wartości, harmonii, natchnienia, ładu, pokoju.
  • Współzależności - akceptacji, empatii, miłości, uznania, bliskości, uczciwości, wyrozumiałości, wnoszenia własnego wkładu w bogactwo życia, bezpieczeństwa uczuciowego, otuchy, szacunku, wsparcia, zaufania, zrozumienia, ciepła.

Która z nich jest najważniejsza? Marshall Rosenberg ma odmienne stanowisko w tej kwestii od Maslowa i twierdzi, że najważniejsza jest ta potrzeba, która ujawnia się jako najpilniejsza w określonym momencie, najmocniej domaga się zaspokojenia.

Zaspokojenie większości wymienionych potrzeb, szczególnie potrzeb z grupy współzależności wymaga umiejętności sprawnego, skutecznego porozumiewania się.

A więc poziom satysfakcji życiowej (spełnienia potrzeb) zależy w dużym stopniu od poziomu naszych umiejętności komunikacyjnych.

Dlatego sztuka porozumienia jest tak istotną częścią sztuki życia.

W każdej chwili my - ludzie dążymy do zaspokojenia swoich potrzeb, świadomie bądź nieświadomie.

Jednak tylko w wyjątkowo rzadkich przypadkach jesteśmy w stanie je zakomunikować, ponieważ najczęściej po prostu nie mamy z nimi kontaktu. Uświadomienie sobie własnych potrzeb wymaga czasu i skierowania uwagi na sposób, w jaki funkcjonujemy na głębszych poziomach.

Stanowi milowy krok w rozwoju samoświadomości i pomaga nawiązać kontakt ze swoim wnętrzem, cokolwiek to znaczy. Mówi się, o niektórych osobach, że „są w kontakcie ze sobą” - to, moim zdaniem, opisuje osoby świadome swoich uczuć i potrzeb w tu i teraz, w bieżącej chwili. Będąc ich świadome, mogą nimi zarządzać - radzą sobie z uczuciami i skutecznie dążą do zaspokojenia potrzeb.

Często wydaje nam się, że określoną potrzebę zaspokoić można jedynie w dany, konkretny sposób i że może tego dokonać tylko jedna, szczególna osoba. Tymczasem istnieje nieskończona ilość sposobów zaspokojenia każdej z naszych potrzeb.

Osoby znające sztukę porozumienia są tego świadome i potrafią odróżnić potrzebę od strategii jej zaspokojenia a przez to znajdować opcje satysfakcjonujące dla siebie, ale też uwzględniające inne osoby z naszego otoczenia – ich potrzeby, uczucia, interesy…

A poza tym – będąc w kontakcie ze sobą, mogą się skutecznie kontaktować z innymi.

Sztuka porozumienia jest umiejętnością budowania bliskiego kontaktu ze sobą i innymi.

Osoby zainteresowane porozumieniem zapraszam na swoją stronę http://www.jakubczak.eu i do wzięcia udziału w szkoleniach tej umiejętności, która wzbogaca życie.

---

Małgorzata Jakubczak
Szkolenia - warsztaty i treningi umiejętności porozumienia i budowania relacji
inspirowane metodą “Porozumienie bez przemocy”.

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba