Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Samodoskonalenie - Artykuły

Samodoskonalenie cz. 1

Rozwój osobisty? A po co?

16 luty 2011 | Autorem artykułu jest Tomasz Zienkiewicz | Materiał pochodzi z www.dlasiebie.pl

Podczas czytania kolejnej książki naszło mnie kilka przemyśleń na temat samej natury rozwoju osobistego.

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie „czy jest w ogóle inne wyjście jak się w to nie zaangażować?”. Najprościej będzie posłużyć się przykładem. Wyobraź sobie, że właśnie stałeś się właścicielem firmy.

Fundamenty rozwoju osobistego

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Gosia | Materiał pochodzi z zatoka-zen.com

Jakiś czas temu pisałam o tym, od czego rozpocząć rozwój osobisty. Dziś postaram się rozwinąć ten wątek na podstawie moich doświadczeń z ubiegłych lat. Tak jak w przypadku budowania domu potrzebujemy twardych, solidnych fundamentów aby postawić wspaniały dom, podobnie jest z rozwojem osobistym. Aby wejść na “wyższe poziomy” rozwoju osobistego, jak prawo przyciągania, życie tu i teraz, osiągnięcie pełnego zadowolenia, potrzebujemy solidnych fundamentów.

Jakość życia

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Witold Wójtowicz | Materiał pochodzi z artelis.pl

Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy jakość Twojego życia? Uczono nas, że: "Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz", że "Bez pracy nie ma kołaczy", że "Jesteś kowalem swego losu" i jeszcze wielu innych mądrych rzeczy. Czemu więc tak niewielu ludzi jest naprawdę szczęśliwych, bogatych i cieszy się życiem?

Nie chcę tu sugerować, że te przysłowia nie mają sensu. Wręcz przeciwnie, mają, ale ich sens jest bardzo głęboki. I właśnie o tej głębi sensu chcę trochę z Wami porozmawiać.

Podstawa nr 1: Kładź nacisk na prostotę (prolog)

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Orest Tabaka | Materiał pochodzi z orest.tabaka.eu

Dziś rozpoczynam serię kilku postów związanych z podstawami samorozwoju. Co tydzień będzie pojawiała się kolejna część i tak do połowy sierpnia. Będzie to zbiór takich fundamentalnych zasad, tego na co zwracać uwagę i w oparciu o co można zbudować wszelkie metody, systemy, sposoby i koncepcje samorozwojowe.

Jak używać mózgu do zmiany osobistej?

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Grazyna Wieczorek | Materiał pochodzi z blog.synergia.org.pl

Na jednym z oddziałów psychiatrycznych przebywał trudny pacjent. Uważał się za Jezusa Chrystusa. Rwał szpitalne prześcieradła i przebierał się na biało. Leczenie farmakologiczne zupełnie nie skutkowało. Lekarze byli bezradni. Tylko jeden człowiek chciał zmierzyć się z tym problemem.

Tylko jeden człowiek mógł mu pomóc.

Podstawa nr 2: Stajemy się lepsi w tym co trenujemy

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Orest Tabaka | Materiał pochodzi z orest.tabaka.eu

Kontynuując naszą serię postów związanych z podstawami samorozwoju, dziś o bardzo istotnej zasadzie:

Stajemy się lepsi w tym co trenujemy.

Podstawa nr 3: Twój stosunek do życia, siebie i innych osób

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Orest Tabaka | Materiał pochodzi z orest.tabaka.eu

Swego czasu pisałem o sensie życia, a precyzyjniej o moim jego postrzeganiu. Pokrótce wychodzę z założenia, że życie nie ma sensu, bo i tak z chwilą śmierci tracimy wszystko na co pracowaliśmy całe życie. Niezależnie od tego jak długie by ono nie było, nie zmienia to faktu, że śmierć kończy “grę w życie”. Skoro zatem życie wyznacza nam pewne ramy czasowe, w których tę grę kończy, to wolę już teraz być osobą taką jaką chcę, robić to co chcę (uwaga na końcu postu), spędzać czas tak jak chcę i z kim chcę… po prostu cieszyć się życiem

Podstawa nr 4: Stosunek do popełniania błędów

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Orest Tabaka | Materiał pochodzi z orest.tabaka.eu

Współczesna kultura życia dość mocno stara się w nas zaszczepić bezbłędność. Jako małe dzieci mamy tę naturalną zdolność do popełniania i radzenia sobie z błędami - popełniliśmy je (skaleczyliśmy się, potknęliśmy, zepsuliśmy coś) i żyjemy dalej bez dręczących myśli. Nadal próbujemy różne rzeczy. Naturalnym jest dla nas, że się uczymy czy to chodzić, używać różnych zabawek, badać różne zjawiska itd. Jednak już wtedy byliśmy karani za błędy. W szkole jest nie inaczej - wszelkie nasze błędy w zachowaniu czy nauce są karane negatywnymi uwagami czy ocenami. Z dalszą edukacją i pracą zawodową jest podobnie. Tak więc zamiast pielęgnowania i rozwijania naszej naturalnej zdolności do radzenia sobie z błędami (jak to Monika kiedyś napisała w komentarzu, że “trzeba nauczyć się [uzupełnienie: na nowo] jaka szybko wstać, pozbierać pióra i znowu na górę do startu” :D ) staramy się ze wszystkich sił omijać sytuacje, w której możemy popełnić błąd.

Podstawa nr 5: Wspieraj rozwój innych

28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Orest Tabaka | Materiał pochodzi z orest.tabaka.eu

Aby sprawnie rozwijać się samemu warto wspierać rozwój innych. Nie jest to takie oczywiste, szczególnie ze względu na zaszczepianie w nas elementu rywalizacji: rywalizujemy o zabawki w piaskownicy, o oceny i sympatię nauczycieli itd. Tak, wiem… z nami tak na pewno nie jest ;) Ale ze mną było :) Od małego raczej “szpanowałem” wiedzą, “lansowałem” się i próbowałem dzięki niej zdobyć uznanie. “To działa tak i tak… to tak wygląda… ale nie będę Wam tłumaczył… może kiedyś :D “. I ludzie robili wielkie “Ooooo…”. Do tego nie trzeba wiele wiedzy. Jednak chcąc wspierać inne osoby samemu trzeba wiedzieć i umieć zdecydowanie więcej oraz przemyśleć różnych rzeczy.Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba