Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Samodoskonalenie - Artykuły » Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

16 luty 2011 | Autorem artykułu jest Tomasz Zienkiewicz | Materiał pochodzi z http://www.dlasiebie.pl Rozwój osobisty? A po co?

Podczas czytania kolejnej książki naszło mnie kilka przemyśleń na temat samej natury rozwoju osobistego.

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie „czy jest w ogóle inne wyjście jak się w to nie zaangażować?”. Najprościej będzie posłużyć się przykładem. Wyobraź sobie, że właśnie stałeś się właścicielem firmy.

Za cel postawisz sobie oczywiście dalsze istnienie firmy, i to nie byle jakie istnienie, tylko takie gdzie Twoja firma przynosi satysfakcjonujące zyski i skutecznie podąża ścieżką, którą jej wyznaczysz – czyli innymi słowy rozpierać Cię będzie duma i inne odczucia w stylu „serce roście..”.

Oczywiście jako właściciel będziesz musiał dbać o to by firma była w dobrej kondycji i nadążała, a najlepiej wyprzedzała oczekiwania rynku. Nie chcesz przecież zbankrutować, gdy się okaże, że przeoczyłeś coś istotnego w zmieniającym się otoczeniu, przestałeś interesować się tym, czego rynek oczekuje i nie dostosowałeś się do potrzeb.

I wyobraź sobie teraz, że ta firma to Ty.

Czy możesz stać w miejscu? Jestem przekonany, że nie.

Wcale nie chodzi o wyścig szczurów i gonitwę z wywieszonym jęzorem, ale o to byś nie skończył jak górnicy kilka lat temu – zamiast dostosować się do zmian, jedynym wyjściem jakie widzieli, była wyprawa z kilofami na stolicę.

Instytut Misesa - Ekonomia i Szkoła Austriacka

Otoczenie się zmienia, i coraz więcej od nas wymaga. Mamy też swoje pragnienia, potrzeby i marzenia, które chcemy realizować. Jak się to wszystko zbierze w jedną całość okaże się, że nie można jedynie stać w miejscu.

Potrzebny jest ciągły rozwój samego siebie.

Kilka pytań:

  • żeby znaleźć dobrą pracę już nie wystarczy pomachać papierami z ukończonej uczelni – coraz bardziej liczą się praktyczne umiejętności, które posiadasz. Co robisz by podnosić swoje kompetencje? Czy dbasz o rozwój ważnych umiejętności, które przydadzą Ci się na zaplanowanej ścieżce kariery?
  • praca, chęć podróżowania oraz zwykła ciekawość świata (nawet tego internetowego) wymaga znajomości języków obcych. Teraz już nawet dzieci w przedszkolach, by mieć lepszy start, uczą się drugiego języka. A Ty? Czujesz się już pewnie z drugim językiem, tak by móc wyjechać bez problemów za granicę? Zawsze to otwiera nowe możliwości. A im więcej masz możliwości tym ciekawszych wyborów możesz dokonać.
  • na głowie mamy coraz więcej spraw – musisz więc wiedzieć na czym najbardziej Ci zależy i umieć tak zarządzać swoimi celami i czasem by skutecznie osiągać rezultaty i iść do przodu. Życie nie rozlicza z dobrych chęci a z rezultatów. Czy umiesz doprowadzić do tego, na czym Ci zależy? W zgodzie z sobą i innymi oczywiście. Czy starcza Ci czasu na najważniejsze rzeczy?
  • zapewne jedne z najważniejszych rzeczy, na których Ci zależy, to fantastyczne życie osobiste, szczęśliwy związek/rodzinka, grono oddanych przyjaciół. Czy poświęcasz tym relacjom wystarczająco dużo czasu i serca? Czy jesteś zadowolony z jakości tych relacji?
  • pieniądze: by cieszyć się życiem i tym co dla Ciebie najważniejsze, pieniądze są niezbędne. Wcale nie chodzi o to by sponsorować sobie kapryśną rozrzutność, ale by choćby dojść do etapu gdy o pieniądzach po prostu nie musisz myśleć. Stać Cię na zaspokajanie swoich potrzeb i możesz też zaplanować, w sensownie odległym czasie, realizację swoich marzeń np. wyjazd w upragnione miejsce, kupno mieszkania/domu itd.

Czy właściwie podchodzisz do sprawy swojej przyszłości pod kątem finansowym? Czy praca na etacie to jest właśnie to? Czy taka struktura wydatków i przychodów jaką masz obecnie, umożliwi Ci na realizację swoich planów?

Obszarów, w których mógłbyś sobie zadać kilka ważnych pytań jest oczywiście więcej. Ważne byś jednak uświadomił sobie, że takie pytania warto zadawać. I szukać na nie odpowiedzi.

Inaczej jesteś jak firma, która nie sprawdza swojej bieżącej sytuacji i zamiast się rozwijać marnotrawi swój potencjał.

cdn.

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba