Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Asertywność - Artykuły » Przyklady zachowań nieasertywnych

Przykłady zachowań nieasertywnych

14 marzec 2010 | Autorką artykułu jest Zuzanna Kępińska | Materiał pochodzi z ebooka Asertywnosc cz1 i Asertywnosc cz2

Przykłady zachowań nieasertywnychNa ulicy Zosię zaczepia uliczny sprzedawca „darmowych” kart wstępu do teatru. Trzymając ją za łokieć, przedstawia świetlane korzyści płynące z posiadania takiej karty i jednocześnie umiejętnie opisuje straty jakie poniesie kiedy jej nie zakupi (bo w końcu chodzi tu przecież o wydanie pieniędzy). Zosi nie jest potrzebna ta karta, w dodatku nieco się spieszy na spotkanie. Kilkakrotnie mówi „dziękuję”, ale nie dość stanowczo, aby natręt dał jej spokój.

W środku czuje rosnące podirytowanie i bezradność. Nie wie jak z tego wybrnąć.W głowie kotłują jej się myśli „Niech on się ode mnie odczepi. Dlaczego zawsze to mnie spotyka? Nie mam już siły tego słuchać..”, ale słucha dalej z życzliwym uśmiechem, bo obawia się urazić tego człowieka.

Do Marii wpada (jak co dzień) sąsiadka. Tylko na chwilkę... i usadawiając się wygodnie zaczyna opowiadać z detalami jak minął jej dzień. Maria spogląda na zegarek, miała zamiar zrobić sobie relaksującą kąpiel i trochę pobuszować po kobiecej prasie, zanim do domu zejdzie się rodzina. Maria czuje złość na siebie, że znowu dała się wciągnąć w tę grę, że znowu traci czas, który chciała przeznaczyć dla siebie. Maria nie wie co jej powiedzieć, żeby jej nie urazić. Przecież mieszkają obok siebie i czasem ona też korzysta z dobrodziejstw sąsiedztwa. Ale wizyty Marii trwają na ogół kilka minut, czasem nawet nie wchodzi do mieszkania - bo sąsiadka oznajmia, że jest zajęta a Maria nie chce zakłócać jej spokoju.

Janka obiera telefon. Jej siostra oznajmia, że nie ma z kim zostawić syna, a ona (przecież niezamężna) ma tyle czasu, więc ... zaraz go przywiezie. Przez głowę Janki przelatuje myśl, że - jak zwykle nawet się jej nie spytano czy ma czas i ochotę. Owszem lubi swego siostrzeńca, ale na dzisiaj miała inne plany. Czuje żal, że została potraktowana jak przymusowa opiekunka do dziecka, po raz kolejny przyszło jej na myśl, że jest wykorzystywana przez innych. Janka ze smutkiem konstatuje, że w jej rolę ciotki wpisane są tylko obowiązki. Nie pamięta, aby została zaproszona do kina czy na wspólną kolację.

Jacek i Mirka wpadli na siebie przypadkiem na schodach firmy. Jacek pomagał jej zebrać rozsypane papiery, śmiał się i żartował, że scena jak z filmu i zaproponował wspólną kawę po pracy. Mirka zawstydzona swoją niezdarnością, udając obojętność, rzuciła jakąś złośliwą uwagę pod adresem Jacka i odmówiła.Mirka, gdy odzyskała przytomność bardzo żałowała swej reakcji. Od dłuższego czasu podobał jej się Jacek i szukała sposobu, aby go poznać. Teraz, gdy była tak blisko zawarcia znajomości w jej głowie odezwał się głos: jak się zgodzę od razu to pomyśli, że mi na nim zależy, a to nie wypada...

Helena w sklepie ogląda różne sukienki, kilka bierze do przymierzalni. Żadna z nich nie jest taką jakiej potrzebuje. Kiedy wychodzi z naręczem przymierzanych rzeczy sprzedawczyni z życzliwym uśmiechem i profesjonalnym akcentem pyta: „To którą pakujemy?!”. Helena wpada w lekką panikę, robi jej się głupio,że zaabsorbowała tyle czasu sprzedawczyni, spuszcza wzrok i w efekcie kupuje coś, czego nie planowała. Helena przegląda w domu stos niepotrzebnych rzeczy, które ostatnio kupiła bo „nie wypadało jej odmówić”. Jest na siebie wściekła.

Lucyna zamierzała poprosić szefa o podwyżkę. Pracowała już dłuższy czas i uważała, że pracę swą wykonuje bardzo dobrze. Gdy weszła do gabinetu szefa poczuła się zakłopotana i wszystkie przygotowane słowa wyparowały jej z głowy... Poczuła się niezręcznie i głupio, że przyszła prosić o pieniądze.

Misia jest bardzo dynamiczną i pewną siebie osobą. Potrafi załatwić wiele rzeczy z gatunku takich co to inni nawet nie wiedzą jak się do tego zabrać. W pracy i wśród przyjaciół słynna jest jej skuteczność. Mało kto wie, że zupełnie nie radzi sobie w pewnej sytuacji rodzinnej. Jej rodzeństwo traktuje jej domek letniskowy jak własny i okupuje go całe lato. W jej własnym domku nie ma dla niej miejsca. W tym obszarze jest bezradna jak małe dziecko. Iwona całe swoje życie podporządkowała matce, z którą mieszka. Każda próba usamodzielnienia się, nawet najdrobniejsza, równa się atakowi nerwowemu jej matki. Iwona nie zdaje sobie sprawy, że jest zwyczajnie szantażowana emocjonalnie. Wycofała się ze swego życia, dla świętego spokoju zachowuje się tak, jak tego oczekuje matka. Iwona ma 40 lat i dużo smutku w sobie.

Anka ma spore kłopoty finansowe. Wydatki na operację i rehabilitację wpędziły ją w niemałe długi. Jej rodzice są zamożni, jej przyjaciele są dobrze ustawieni finansowo, ale Anka nie ma odwagi poprosić nikogo o pomoc. Przyznać się, że sobie nie radzi?! Ujawnić swoją słabość? Co by o niej pomyśleli? Iza jest dynamicznym i kreatywnym pracownikiem, świeżo upieczonym szefem oddziału. Ma kłopoty z proszeniem pracownic swego sekretariatu (są to panie dużo od niej starsze), o wykonanie niektórych czynności, mimo, że należą one do ich obowiązków. W związku z tym często sama, złoszcząc się na siebie, przepisuje listy, przygotowuje sobie i gościom kawę i zmywa brudne naczynia.

Oto kilka klasycznych sytuacji kiedy ludzie zachowują się nieasertywnie. W efekcie każda z tych osób dostała to CZEGO NIE CHCIAŁA, weszła w sytuację, której NIE CHCIAŁA, dała ZADECYDOWAĆ ZA SIEBIE.

Co łączy wszystkie te osoby?

Otóż po pierwsze: nie mówią, tego co naprawdę myślą. Nie mówią czytelnie, wyraźnie, głośno, stanowczo, tego co naprawdę czują i tego co naprawdę chcą.

Po drugie: zgadzają się na złe, niedobre, niekorzystne traktowanie siebie przez innych, często dlatego żeby kogoś nie urazić swoim zachowaniem (!).

Po trzecie (w efekcie): rezygnują z czegoś ważnego dla siebie, dostosowują się do oczekiwań innych i... doświadczają wielu nieprzyjemnych stanów psychicznych.

Oto ich nieomal pełna gama:

 1. podirytowanie, złość, wściekłość, agresja (na kogoś i na samego siebie)
 2. smutek, żal i poczucie bycia wykorzystywanym i manipulowanym
 3. lęk, niepokój, wstyd, że kogoś absorbujemy sobą, swoimi sprawami. i wreszcie
 4. bezradna zgoda na wycofanie się i rezygnację ze swych potrzeb i z siebie samego!

To są tylko niektóre koszty, które płaci się za nieasertywne zachowanie, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w sytuacjach dla nas ważnych i nieincydentalnych! Nie jesteś tylko po to, aby spełniać czyjeś oczekiwania ale

UWAGA! inni też nie są tylko po to, aby spełniać twoje oczekiwania!!!

Na ogół asertywność kojarzona jest z umiejętnością mówienie NIE, z umiejętnością odmawiania. Ale to tylko niewielki fragment obszaru zachowań asertywnych. Zanim omówię je bardziej szczegółowo skoncentrujmy się przez chwilę na korzyściach wynikających z funkcjonowania w asertywny sposób.

Dlaczego warto być asertywnym:

 • aby nikt nie właził człowiekowi na głowę i także aby samemu nie włazić nikomu na głowę
 • mniej się stresować, umieć bronić swoich granic i nie dać się wykorzystywać
 • żeby żyło nam się lepiej z innymi, a innym lepiej z nami
 • żeby lepiej komunikować się z innymi ludźmi
 • aby mieć spokój ducha i dobre samopoczucie
 • aby umieć podejmować decyzje własne, na własną rękę
 • żeby mieć więcej czasu dla siebie
 • żeby robić rzeczy na które ma się naprawdę ochotę
 • żeby umieć stawiać czoło problemom i odważnie je rozwiązywać
 • żeby być bliżej siebie
 • żeby być pewnym siebie w sposób dojrzały
 • żeby się nie oszukiwać i bardziej się lubić
 • żeby żyć w prawdziwych relacjach z innymi ludźmi
 • żeby mieć szacunek dla samego siebie
 • żeby nasze życie miało wyższą jakość

Zastanów się teraz czy którakolwiek z tych wypowiedzi Cię zaciekawiła, czy Ty także miałbyś ochotę, aby żyć w ten sposób? Jeśli tak, zapraszam do dalszej lektury oraz ćwiczeń – przypominam, że sama lektura zda się na niewiele! Jeżeli naprawdę zależy Ci, aby udoskonalić własne funkcjonowanie musisz odważyć się wykonywać ćwiczenia – uczciwie!!!

Pamiętaj, że:
 1. Zbierasz na ogół to, co zasiejesz!
 2. Jeśli robisz coś stale tak samo, otrzymujesz stale te same rezultaty!
 3. Żałujemy na ogół rzeczy, których nie zrobiliśmy!
ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba