Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Asertywność - Artykuły » Pionierzy asertywności

Pionierzy asertywności

14 marzec 2010 | Autorką artykułu jest Joanna Chlebio - Abramczyk | Materiał pochodzi z http://www.nf.pl/ Pionierzy asertywności

Co to jest asertywnośćKoncepcja zachowań asertywnych zrodziła się z marzenia, aby znaleźć sposób, dzięki któremu człowiek mógłby być sobą prawdziwym, bez towarzyszącego mu lęku i poczucia winy. Pionierami koncepcji zachowań asertywnych byli pół wieku temu dwaj amerykańscy behawioryści: JOSEPH WOLPE i ANDREW SALTER.

Style zachowań asertywnych dotyczą wszystkich krajów, ponieważ bycie sobą i w zgodzie z samym sobą jest spójnym marzeniem, pokonującym granice i bariery językowe.

Jak wykazują badania każde społeczeństwo ma szczególnie, sobie tylko właściwe braki w zachowaniach asertywnych.

Początki treningów z zakresu asertywności były stosowane jako procedura leczenia pacjentów o „zahamowanej osobowości”. Andrew Salter autor pierwszej książki z tego zakresu pt: „ Conditioned Reflex Theraphy” wydanej w 1949 roku wyróżnił 6 rodzajów umiejętności, których opanowanie może pomóc klientowi treningu w przezwyciężeniu zahamowań.

Są to:

  1. Werbalna ekspresja uczuć
  2. Niewerbalna ekspresja uczuć
  3. Przeciwstawienie się komuś z kim się człowiek nie zgadza
  4. Akceptacja pochwał i chwalenie samego siebie
  5. Spontaniczność w działaniu
  6. Zdolność do życia teraźniejszością a nie przeszłością

Z moich rozmów z klientami coachingu dotyczącego zachowań asertywnych wynika, że wszystkie wyżej wymienione elementy stanowią sytuacje trudną do pokonania, co wpływa negatywnie na ich samoocenę, akceptacje siebie i stanowi bariery w komunikacji i podtrzymywaniu relacji z innymi.

Nieumiejętność zachowań asertywnych prowadzi do konfliktów wewnętrznych, nasilającego się niezadowolenia z podejmowanych decyzji – często wbrew sobie. Uświadomienie sobie braków w tym zakresie jest początkiem drogi ku zmianie zachowania, kształtowania siebie samego na nowo. Warto pamiętać, że asertywność jest cechą nabytą a nie wrodzoną i doskonalić ją można na każdy etapie swojego życia bez względu na swój wiek.

Wracając do początków treningów z zakresu asertywności warto nadmienić, że ćwiczenie pojedynczych zachowań jest najskuteczniejszym sposobem na przezwyciężenie problemów interpersonalnych. Wystarczy zmiana dotychczasowego zachowania w odniesieniu do konkretnego problemu: np.: trudną sytuację interpersonalną reakcją inną niż lękową.

Człowiek, który nauczy się zachowywać asertywnie i będzie to zachowanie praktykował, przestanie z czasem bać się tego, co wywołało jego asertywne zachowanie.

Dlatego w doskonaleniu swojej asertywności jest wcielenie wyćwiczonych zachowań w życie codzienne i praktykowanie, rozszerzanie ich. Sucha wiedza z tego zakresu okaże się mało skuteczna . Dlatego wszystkim swoim klientom coaching zalecam zrobienia krok dalej – praktyczne zastosowanie swoich nowych umiejętności.

Trening czyni mistrza ...
ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba