Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Historie ludzi sukcesu » Kobieta z nosem do biznesu

Kobieta z nosem do biznesu

Drukuj | 19 marzec 2011 | Tekst pochodzi z businessman.pl autorstwa Anna Niezgódka

Kobieta z nosem do biznesuNajpopularniejsza business woman Brazylii zwana jest „siłą natury”. Z kilku małych sklepów stworzyła w 10 lat gigantyczną sieć handlową i już w 1992 r. nauczyła konsumentów wirtualnego kupowania. „Dla nas najważniejsze jest Wasze szczęście” - głosi hasło reklamowe sieci 350 sklepów, które oferują ponad 5 tys. różnych towarów „dla dobrego samopoczucia, wesołości i celów praktycznych na co dzień”. W sklepach Luizy Heleny Trajano klienci szukają towarów za pomocą komputerów, które nauczyli się obsługiwać na organizowanych przez nią darmowych kursach informatyki. Jej firma jest jednym z ulubionych przypadków analizowanych przez studentów MBA na całym świecie, w tym na Harvardzie - małe rodzinne przedsiębiorstwo, które w ciągu kilku lat stało się koncernem zdolnym do rywalizowania z gigantami z branży sprzedaży detalicznej. A dokonała tego skromna kobieta, słynąca z dobrego charakteru, uprzejmości i troski o innych.

Luiza Helena Trajano Rodriguez w 1991 r. odziedziczyła po wujostwie sklep - Magazine Luiza, który był typowym rodzinnym interesem. Młoda, ciepła dziewczyna zupełnie zmieniła sposób zarządzania firmą, stworzyła jedną z największych sieci handlowych w Brazylii, a w dodatku co roku wykazuje zyski, co w rozchwianej brazylijskiej gospodarce jest nie lada wyczynem. Jako pierwsza w Brazylii sprzedawała sprzęt gospodarstwa domowego przez Internet.

Historia sklepu zaczęła się ponad pół wieku temu, gdy małżeństwo ciotki i wuja Luizy Heleny: Jose Donato i Luizy Trajano Donato kupiło maleńki sklepik w miasteczku Franca. W latach 80. zaczęli otwierać pierwsze filie sklepu, w miejscowościach liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców. Na początku lat 90. sieć składała się z 31 sklepów. Luiza Helena już we wczesnej młodości dorabiała u wujostwa podczas wakacji. Rozmowy z ludźmi sprawiały jej ogromną przyjemność, myślała w związku z tym o zawodzie psychologa. Jednak w wieku 18 lat zaczęła pracować w sklepie na cały etat jako sprzedawczyni, później w dziale księgowości, a następnie w zarządzie. Gdy została prezesem spółki, dokonała rewolucji. Zburzyła ścianki działowe w biurze i wypowiedziała wojnę biurokracji. Niedoszła pani psycholog za jedną z najważniejszych kwestii uznała bowiem komunikację z pracownikami, wprowadzenie poziomych struktur zarządzania. Drzwi do jej gabinetu są zawsze otwarte, każdy pracownik może w dowolnej chwili tam wejść i z nią porozmawiać. Stara się nie tworzyć barier. Dała swobodę menedżerom, tak aby zaczęli wykazywać się własną inicjatywą.

Nie brakowało jej nigdy inicjatywy ani kreatywności. W 1992 r. okazała się pionierem handlu elektronicznego. Stworzyła pierwszą w Brazylii sieć sprzedaży urządzeń AGD, w której zamiast tradycyjnych sklepów działały niewielkie punkty, zwane początkowo „Elektroniczne lokale Luizy”, jedynie pokazujące towar na powierzchni 200 mkw. (zamiast 1000 mkw., jak w tradycyjnych sklepach sieci), w katalogach i na komputerach. Dostawę do domu kupującego realizowano w ciągu dwóch dni. Pozwalało to na ogromną oszczędność (stworzenie sklepu wirtualnego to jedna piąta kosztów sklepu tradycyjnego) i płynne zarządzanie zapasami w magazynach. Gdy rozpowszechnił się Internet, sklepy przemianowano na „Wirtualne Sklepy Luizy”, które dziś przynoszą firmie ok. 13 proc. obrotów.

„Fantastyczna wyprzedaż” to kolejny genialny pomysł Luizy, pioniersko wprowadzony w Brazylii w 1994 r.: na wzór sklepów ze Stanów Zjednoczonych, w każdą pierwszą sobotę roku sieć wyprzedaje towary ze zniżką do 70 proc. Lokale działają wtedy od 5 rano, aby zdążyć obsłużyć kolejkę liczącą tysiące osób, głównie kobiet. Obroty z tego dnia odpowiadają obrotom z innych siedmiu dni. W dodatku jest to wydarzenie słynne w Brazylii i sklepy Luizy na początku stycznia są na czołówkach niemal wszystkich gazet.

Luiza Helena cały czas konsekwentnie rozwija swoją sieć. Kupuje mniejsze grupy sklepów w kolejnych miastach kolejnych stanów brazylijskich. W tym roku zamierza otworzyć kilkadziesiąt nowych punktów. W ten sposób zbudowała trzecią co do wielkości sieć sprzedaży detalicznej artykułów niespożywczych w Brazylii. Udało jej się nawet otworzyć sklep w San Paulo, gdzie musi walczyć z silną konkurencją i wygrywa głównie dzięki swojej wirtualnej ofercie.

Zaczęła także sprzedawać samochody Fiata i General Motors. Jej firma zajmuje się też obrotem nieruchomościami. Podpisała umowę z Microsoftem na sprzedaż komputerów pod własną marką z oprogramowaniem giganta z Redmont, w ramach narodowego programu „Komputer dla wszystkich”. Wywalczyła dla swojej firmy kredyt wielkości 23 mln dolarów na sfinansowanie produkcji 40 tys. komputerów. W ciągu dwóch pierwszych tygodni programu sprzedała 14 tys. pecetów. Jej przedsiębiorstwo nie tylko sprzedaje komputery, ale także organizuje bezpłatne kursy informatyczne dla najbiedniejszych w miejscach, gdzie działają sklepy.

W centrum uwagi Luizy zawsze byli klienci, oni są w jej sklepach najważniejsi. Choć to rzadkość w Brazylii, nie zapomina także o odpowiedzialności społecznej firmy. Jej klienci wywodzą się z klasy średniej lub niższej, na ogół nie są to ludzie zamożni, a wręcz przeciwnie - potrzebują pomocy finansowej. Szukają niskich cen, wielu z nich nie korzysta z kart płatniczych, nawet nie ma konta w banku. Dlatego we współpracy z bankiem Unibanco stworzyła spółkę LuizaCred, której oddziały oferują klientom Magazine Luiza szybkie, proste i tanie kredyty na zakupy. Z powodzeniem sprzedaje także ubezpieczenia, stworzyła razem z Cardiff Insurance spółkę LuizaSeg.

Ma opinię osoby sympatycznej, zawsze uśmiechniętej i w dobrym nastroju. Potrafi upraszczać skomplikowane problemy, jednak bez spłycania ich. Uważa, że najważniejsze jest słuchanie klientów, poznawanie ich potrzeb, zwyczajów, sposobu robienia zakupów. Zwraca więc uwagę na wrażliwość i kontaktowość swoich sprzedawców.

Ponad 20 tys. osób pracuje dla Magazine Luiza, obsługują ponad 8 mln klientów. Stara się wyzwolić w kierownikach placówek ducha przedsiębiorczości. Jej firma zdobyła w 2005 r. tytuł najlepszego brazylijskiego pracodawcy. Właścicielka doskonale wie, że nie ma mowy o dobrej obsłudze klientów, jeśli sprzedawcy nie są zadowoleni z pracy. Zawsze podkreśla, że ludzie są najważniejsi. Premie sięgają nawet 70 proc. wynagrodzenia. Pracownicy mają też zapewniony spory, jak na Brazylię, pakiet socjalny, opłaca im studia, a młodym matkom sama funduje „becikowe”. Najlepszym pracownikom w nagrodę opłaca wycieczki, organizuje też firmowe zjazdy, spotkania, uroczystości, dba o to, aby wszyscy byli częścią strategii przedsiębiorstwa. Twierdzi, że jej firma „potrafi świętować”. „Istnieją firmy bardzo bogate, w których pracownicy są jednak nieszczęśliwi. Ja nie chcę znaleźć się w ich towarzystwie” - powiedziała. Stworzyła nawet Luiza TV dla pracowników, aby na bieżąco dowiadywali się o wydarzeniach w firmie i jej strategicznych celach.

W jej sklepie internetowym można kupić ponad 5 tys. różnych produktów, od rowerów, przez lodówki po samochody. Luiza Helena zadbała o prostotę obsługi strony, pomocą służy elektroniczna asystentka (Ciocia Luiza). Sklep ma ponad 4 mln klientów i kusi nieustannymi promocjami. Luiza Helena bardzo umiejętnie przyciąga klientów także do swoich rzeczywistych sklepów - organizuje promocje, wyprzedaże, imprezy tematyczne czy na przykład promocje skierowane wyłącznie do starszych osób. To nie tylko punkty sprzedaży, ale swoiste instytucje w biednych brazylijskich dzielnicach, poprawiające standard życia i pokazujące nowe technologie.

Luiza ma troje dzieci. Jej syn Federico jako jedyny pracuje w firmie. Zajmuje się sprzedażą i marketingiem. Prawdopodobnie to on w przyszłości stanie na czele imperium zbudowanego przez matkę. Jej córki poszły własną drogą - jedna pracuje w agencji reklamowej, a druga otworzyła restaurację.

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba