Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Samodoskonalenie - Artykuły » Jak używać mózgu do zmiany osobistej?

Jak używać mózgu do zmiany osobistej?

Drukuj | 28 luty 2011 | Autorem artykułu jest Grazyna Wieczorek | Materiał pochodzi z blog.synergia.org.pl Jak używać mózgu do zmiany osobistej?

“Bądź szczęśliwy bez względu na to, co się dzieje. A jeśli zdarzy Ci się coś bardzo miłego to poziom Twojego szczęścia wzrośnie. Doświadczysz wtedy, że poczucie szczęścia jest nieskończone”

Richard Bandler

Na jednym z oddziałów psychiatrycznych przebywał trudny pacjent. Uważał się za Jezusa Chrystusa. Rwał szpitalne prześcieradła i przebierał się na biało. Leczenie farmakologiczne zupełnie nie skutkowało. Lekarze byli bezradni. Tylko jeden człowiek chciał zmierzyć się z tym problemem.

Tylko jeden człowiek mógł mu pomóc.

W życiu często bywa tak, że aby coś naprawdę docenić trzeba się do tego zdystansować. Osobiście zetknęłam się z Neurolingwistycznym Programowaniem (NLP) pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Ukończyłam kurs Praktyka NLP oraz aplikację w terapii tą metodą i… zostawiłam to.

NLP postrzegałam wtedy jako suchą technologię zmian w umyśle, pozbawioną ujęcia człowieka jako całościowego systemu ciało-uczucia-umysł. Zaczęłam intensywnie poszukiwać innych metod rozwoju i odkryłam Kinezjologię Edukacyjną, która 14 lat facynuje mnie i inspiruje aż do dzisiaj.

Grazyna Wieczorek i Richard BandlerKiedy jednak dowiedziałam się, że do Polski przyjeżdża jeden z twórców NLP – Richard Bandler – poczułam, że chcę go poznać. NLP z lat dziewięćdziesiątych to nie to samo NLP co dzisiaj. A uczyć się od mistrza to nie to samo, co czytać książki.

Będąc na warszawskim szkoleniu “Using Your Brain For a Change” czułam się wspaniale. Ogromny podziw wywołał u mnie sposób przeprowadzenia warsztatów. Po brzegi wypełnione były bardzo interesującymi i trafnie dobranymi historyjkami i metaforami.

Richard Bandler od wielu lat pomaga ludziom, na których lekarze położyli kreskę. Jego pomoc, choć skuteczna, wywołuje wiele kontrowersji w środowisku psychiatrów i psychologów.

Gdy dowiedział się o rzekomym Jezusie Chrystusie, zaczął działać. Kupił pas stolarski oraz dwie belki i całą garść wielkich prawie czterocentymetrowych gwoździ. Zaopatrzył się także w pas narzędziowy i dwukilogramowy młot.

Z całym sprzętem udał się do sali pacjenta i na jego oczach zaczął zbijać dwie belki w kształt krzyża. Oznaczył kredą dłonie Jezusa, a gdy ten zdziwiony zapytał: “Co robisz?” – odpowiedział: “Jesteś Jezus Chrystus czy nie?”

Facet zdębiał i zapytał: “Po co chcesz wiedzieć?” Richard odrzekł: “A tak sobie!” Po czym wziął parę czterocentymetrowych gwoździ i położył na stoliku nocnym po dwóch stronach łóżka.

Bandler jest niezwykłym człowiekiem. Z jednej strony pokazuje ludziom, że siedzą w starych schematach jak w więzieniu, którego nie widać i nie można poczuć. Z drugiej widzi w każdym ogromny potencjał, który jest jak ukryty diament. Wystarczy go wydobyć i oszlifować, aby zalśnił jasnym blaskiem.

To wspaniałe, móc uczyć się od kogoś, kto jest wolny od ograniczeń i pokazuje, że Ty też możesz żyć tak samo. Możesz być szczęśliwy, bo to jest kwestia wyboru.

Richard Bandler pyta Cię nieustannie:

- Jaką osobą chcesz być?

- Jaki jesteś teraz?

- Jak myślisz, jaki jest najskuteczniejszy sposób myślenia o sobie teraz, w celu stania się bardziej takim, jakim pragniesz być?

- Jak myślisz, co powiedziałby o Tobie Twój najlepszy przyjaciel?

A więc teraz zacznij traktować siebie tak jak traktowałby Ciebie Twój najlepszy przyjaciel.

To takie proste, a takie mocne zarazem.

Gdy Jezus coraz bardziej zastanawiał się nad tym, co się dzieje, Bandler rzekł do niego: “Szykuj się! Jesteś Żydem, a jutro Wielki Piątek.” Wybuchnął gromkim śmiechem podnosząc w górę dwukilowy młot.

Wtedy stała się rzecz niezwykła.

Rzekomy Jezus zaczął krzyczeć i błagać: “Jestem schizofrenikiem! To tylko zaburzenie psychiczne” Bandler na to: “Zawsze tak mówią! Szykuj się!”

Chory padł do drzwi, krzycząc: “Doktorze jestem zdrowy! Jestem zdrowy! Nazywam się John…”

Grazyna Wieczorek i Richard BandlerCzego nauczyłam się od Richarda Bandlera?

Przede wszystkim ujęło mnie jego poczucia wolności i zabawy. Zawsze dążyłam do wolności, ale nie spotkałam jeszcze tak wolnego człowieka. Bandlera nie można umieścić w żadnej szufladce. Jest człowiekiem wolnym, a jednocześnie spójnym wewnętrznie. Robi dokładnie to, co mówi i czuje.

Po szkoleniu “Using Your Brain For a Change” stałam się jeszcze bardziej autentyczna. Coraz lepiej bawię się w życiu i śmielej eksperymentuję. Zaczęłam mówić wyjątkowo dosadnie jak na mnie, aby lepiej dotrzeć do rozmówcy. Nigdy wcześniej tak nie robiłam.

Nieustannie przekształcam nieużyteczne przekonania i zmieniam je na lepsze. Co ciekawe od 14 lat uczę genialności umysłu i wykorzystywałam techniki NLP nie zdając sobie z tego sprawy.

Naprawdę warto się uczyć od najlepszych!

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba