Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Komunikacja - Artykuły » Jak przestać narzekać

Jak przestać narzekać

Drukuj | 20 grudzień 2012 | Autorem artykułu jest Renata Nowak | Tekst pochodzi ze strony edulider.pl

Dla niektórych osób narzekanie to codzienność. Każdy powód jest dobry, by wyrzucić z siebie złość i okazać niezadowolenie. Narzekamy na szefa, teściową, zły stan zdrowia, los. Pozostaje jednak pytanie: czy narzekanie coś zmienia? Czy to, że powiem, że jest dziś koszmarna pogoda, w sklepie obsługa była niemiła, a w okolicy nie ma wolnych miejsc pracy coś zmienia?

Niestety, narzekanie nie rozwiązuje problemów. Można zauważyć, że największy odsetek wśród narzekających to osoby, które nie robią nic, by cokolwiek zmienić w swoim życiu. Wiecznie niezadowoleni, często spędzają wiele godzin przez ekranem telewizora czy komputera. Czy chciałbyś żeby ktoś zaliczył ciebie do ich grona? Zapewne nie, bo przecież nikt nie lubi przebywać w towarzystwie pesymistów.

Dlaczego tak trudno przestać narzekać?

Negatywne myśli są bardzo uzależniające. Tkwienie w pewnych przekonaniach, kurczowe trzymanie się danych myśli, sprawia, że umysł niejako ukierunkowuje się na negatywne myślenie. I nie wystarczy tutaj powiedzieć sobie ,,stop- nie chcę już narzekać”. Często bowiem otwarta walka z narzekaniem daje odwrotne skutki. Im zacieklej walczymy z narzekaniem tym głębiej popadamy w pesymizm. Negatywne doświadczenia napędzają negatywne emocje, a te po raz kolejny skutkują negatywnymi doświadczeniami. Jak więc walczyć z narzekaniem?

Świadomość, akceptacja, odpowiedzialność

Pierwszym krokiem w kierunku zaprzestania narzekania jest uświadomienie sobie, że negatywne myśli i emocje są i zaakceptowanie tego stanu rzeczy. Kolejnym jest postawienie sobie pytania czy chcę wziąć odpowiedzialność za swoje czyny? Często jest tak, że narzekanie jest pewnego rodzaju tarczą ochronną, która pomaga w utrzymaniu lepszego samopoczucia. Nie robię nic, wolę narzekać i ukrywać się pod maską niemocy. Uświadomienie sobie, że każdy jest kreatorem swojego życia i ma wpływ na swoje doświadczenia życiowe wymaga dużej dojrzałości.

Teoria wpływu

Za każdym razem, gdy z twoich ust ma wypłynąć fala jęku i krytyki spróbuj zadać sobie proste pytanie czy mam na to wpływ? Działaj na zasadzie jeśli coś możesz zmienić działaj, jeśli nie pogódź się z tym.W przypadku koszmarnej pogody zaakceptuj ją, bo i tak nic nie zmienisz. Jeśli natomiast narzekasz na to, że nie masz pracy- działaj! Popracuj nad swoim CV, by było ono atrakcyjniejsze z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, zapisz się na profesjonalne szkolenia, aktywuj newslettery na portalach z ogłoszeniami o pracę, postaw na aktywność!

Bądź bacznym obserwatorem

Często wiele osób podkreśla, że przeszkodą w zaprzestaniu narzekania jest ich najbliższe otoczenie. Narzeka brat, narzeka współpracownik, narzeka sąsiad. Jeśli możesz staraj się unikać rozmów z wiecznymi pesymistami lub jeśli jest to niemożliwe staraj się sprowadzić rozmowę na inny tor. Zobacz jak wiele osób narzeka z zupełnie błahych powodów. Jeśli przyjrzysz się bliżej niektórym rozmowom to zauważysz, że odpowiedzią na opowieść o swoich nieszczęściach jest cała lawina narzekań rozmówcy, tak jakby to była licytacja- komu w życiu jest gorzej.

Narzekanie tak naprawdę zaczyna się w naszej głowie Jeśli chcesz prawdziwej zmiany spróbuj inaczej spojrzeć na świat. Postaraj się częściej uśmiechać, spisz na kartce swoje dotychczasowe osiągnięcia, z których jesteś dumny, ciesz się z małych rzeczy. Jeśli masz szanse coś zmienić na lepsze to działaj. Jeśli masz siłę podejmij wyzwanie i spróbuj przez najbliższe 3 tygodnie nie wypowiedzieć ani jednego słowa skargi. Jeśli ci się to uda to wspaniale- wykształcisz w sobie nowy, pozytywny nawyk, jeśli nie spróbuj znów. Nie ważne ile razy upadniesz, ale ile razy się podniesiesz. Powodzenia!

Renata Nowak

portal edukacyjny Edulider

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba