Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Historie ludzi sukcesu cz. 2 » Historia najsłynniejszych klocków świata

Historia najsłynniejszych klocków świata

Drukuj | 19 marzec 2011| Tekst pochodzi z wikipedii i z MamBiznes.pl autorstwa Alicja Rozłucka

Klocek LEGOKlocki LEGO. Kto z nas nie bawił się nimi w młodości. Posiadanie choćby jednego opakowania tych niezwykłych zabawek było marzeniem każdego dzieciaka. LEGO podbiły serca milusińskich na całym świecie o czym najdobitniej świadczy fakt, że dziś na jednego mieszkańca ziemi przypada 62 klocki a ich producent stał się światowym gigantem na rynku zabawek. I pomyśleć, że droga do biznesowego sukcesu zaczęła się kilkadziesiąt lat temu od produkcji drewnianych zabawek w przydomowym warsztacie.

Baw się dobrze

Początki firmy to rok 1932. To właśnie wtedy przedsiębiorca Ole Kirk Christiansen założył w Danii firmę produkującą zabawki. Zapewne nawet przez myśl mu wówczas nie przeszło, że jego firma rozrośnie się do rozmiarów porównywalnych z największymi markami świata. Nazwał firmę LEGO, od duńskich słów "Leg Godt", oznaczających "baw się dobrze". Przedsiębiorstwo początkowo produkowało jedynie drewniane zabawki i nic nie wskazywało na to by trzon działalności miał się zmienić. Popyt na zabawki LEGO nie był oszołamiający, ale póki co przedsiębiorcy to w zupełności wystarczało. Pod koniec lat trzydziestych spółka LEGO produkowała szeroką gamę drewnianych zabawek - samochodów, zwierząt, jo-jo i innych. Przychody były stabilne, klienci zadowoleni, a Christiansen spokojnie „wiązał koniec z końcem”.

Plastik zamiast drewna

Z biegiem czasu przedsiębiorca zaczął jednak myśleć nad tym jak zwiększyć skalę działalności oraz jaki produkt jest do tego potrzebny. Był to czas kiedy praktycznie nie używano tworzyw sztucznych i Duńczyk postanowił postawić właśnie na nowe materiały. Już w 1947 roku z taśmy produkcyjnej wyszły pierwsze modele plastikowych zabawek a dwa lata później świat ujrzało pierwsze opakowanie, co prawda prymitywnych, ale już plastikowych kloców LEGO. Coraz głośniej mówiło się o prawdziwym przełomie na rynku zabawek a słowa te potwierdzał popyt na nowe produkty duńskiej firmy.

Przełom

Prawdziwy przełom przyszedł jednak w roku 1958 kiedy to Godtfred Kirk Christiansen, syn założyciela LEGO opatentował unikalną na skalę światową technologię łączenia klocków. Odkryciem było umieszczenie w pustym dotąd wnętrzu klocków LEGO specjalnych rurek, które zdecydowanie wzmocniły siłę łączenia klocków ze sobą. Wynalazek ten spowodował, że zbudowane modele stały się stabilne, zaś liczba sposobów łączenia klocków wręcz nieograniczona. Dodatkowo wyprodukowane według patentu klocki wyróżniały się od pozostałych na rynku charakterystycznym kształtem, co jeszcze bardziej wzmacniało ich unikalność.

Legoland Billund

Rozpoczęła się prawdziwa „Legomania” a o duńskiej firmie zrobiło się głośno. Po śmierci Ole Kirka Christiansena, szefem firmy został jego syn Godfred, który doprowadził m.in. do otworzenia pierwszego Legolandu, czyli parku rozrywki dla dzieci i ich rodziców. Ważną i nieprzyjemną datą dla przedsiębiorstwa jest rok 2008 kiedy to Europejski Sąd Pierwszej Instancji odebrał firmie Lego wyłączność na kształt ich klocków.

Począwszy od lat 60., zestawy klocków LEGO umożliwiają "budowę" miast z modelami m.in. domów, samochodów i figurkami mieszkańców. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, obejmując produkty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Cechą charakterystyczną klocków LEGO pozostają rozmaite możliwości ich składania, umożliwiające kreatywną zabawę.

Serie LEGO

 • Lego City (pierwotna nazwa - "Legoland"). W roku 1980 występowały trzy grupy: City, Space, Castle. Seria obejmuje zestawy klocków, z których można budować pojazdy, scenki z życia mieszkańców. Do 2000 roku były dostępne jedynie prace publiczne takie jak: Sprzątacze, lekarze, policjanci, strażacy,budowniczy. W 2000 roku powstały zestawy w których bardziej skupiono się na życiu ludzi.
 • Lego Castle. Popularna seria zestawów, z których można budować m.i. potyczki rycerzy z trolami, kościotrupami, Orkami. Polega na walce dobra ze złem w światach średniowiecznej fantasy
 • LEGO Creator. LEGO Creator to seria produktów produkowana przez LEGO. Seria charakteryzuje się tzw. 3 w 1. Dzięki temu z jednego modelu można zrobić kilka innych alternatywnych, do których jest dołączona instrukcja.
 • LEGO Star Wars. Ta seria LEGO przedstawia świat Gwiezdnych Wojen w połączeniu z klockami. Na początku powstawały zestawy odzwierciedlające wydarzenia epizodów 4,5 i 6 („Nowa nadzieja”, „Imperium kontratakuje” i „Powrót Jedi”), później firma zaczęła produkować też zestawy klocków nawiązujące do nowszych części filmu. Do dzisiejszego dnia LEGO poszerza serię Star Wars o nowe zestawy, tzw. Clone Wars (Wojny Klonów).
 • LEGO Indiana Jones. Seria klocków o przygodach słynnego archeologa - Indiana Jonesa.
 • Lego Technic
 • Lego Space. Seria produkowana od 1964 - 1981 roku - jest to jedna ze starszych trzech podserii klocków.

Kalendarium

 • 1958 - po śmierci założyciela, dyrektorem firmy został jego syn, Godfred Kirk Christiansen.
 • 1968 - powstał pierwszy park rozrywki firmy Legoland w Billund, a później następne (obecnie Lego to największy europejski i jeden z największych i najbardziej znanych producentów zabawek na świecie).
 • 1978 - pojawiły się charakterystyczne ruchome minifigurki - ludziki LEGO.
 • 1986 - Godfred Kirk Christiansen zrezygnował z funkcji prezesa zarządu, stanowisko to przejął Kjeld Kirk Kristiansen - wnuk założyciela firmy.
 • 2008 - Europejski Sąd Pierwszej Instancji odebrał firmie Lego wyłączność na kształt ich klocków.

Tylko w PEWEX-ie

Dziś firma LEGO to światowy gigant o rocznych obrotach sięgających miliardów dolarów. O rozmiarach sukcesu firmy LEGO świadczy fakt, że na jednego mieszkańca ziemi przypada obecnie 62 klocki . Przedsiębiorstwo nie spoczywa jednak na laurach. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, obejmując produkty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Cechą charakterystyczną klocków LEGO pozostają rozmaite możliwości ich składania, umożliwiające kreatywną zabawę.

Oprócz zabawek dla dzieci produkowane są także klocki dla dorosłych (tzw. AFOLi – Adult Fans of Lego). Różnią się one od tradycyjnych stopniem skomplikowania, czasem budowy oraz tematyką. W PRL klocki LEGO były przedmiotem podziwu i pożądania nie tylko dzieci. Można je było kupić wyłącznie w sklepach walutowych (Pewexach) lub za granicą.

Mimo, że od czasu kiedy świat ujrzał pierwsze opakowanie klocków minęło już kilkadziesiąt lat to nadal nie maleje grono ich miłośników. Klienci kupują LEGO jak świeże bułeczki i ani myślą wymieniać je na inne zabawki. I pomyśleć, że ten biznes zaczął się w przydomowym warsztacie.

Linki zewnętrzne
 • strona oficjalna - LEGO
 • największy światowy portal użytkowników zabawek spod znaku LEGO - LUGNET
 • polska strona fanów LEGO - LUGPOL
 • zbiór skanów instrukcji budowy i zdjęć modeli amatorskich - Brickshelf
 • katalog części i zestawów - Peeron.com
ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba