Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne
11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne autorstwa Jesús Huerta de Soto. Tekst pochodzi z kapitalizm.republika.pl

Nakładem Instytutu Ludwiga von Misesa ukazała sie książka J. H. de Soto, "Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne". Analiza prof. de Soto nie pozostawia wątpliwości: dopóki podaż pieniądza będzie się opierać na pokrętnych regulacjach i cząstkowej rezerwie bankowej, dopóty będziemy mieli kryzysy. Zalegalizowana kradzież musi wywoływać problemy. Za zgodą wydawcy publikujemy końcowe akapity książki.
Teoria pieniądza, kredytu bankowego i rynków finansowych stanowi największe wyzwanie dla ekonomistów u progu XXI wieku. Można bez przesady stwierdzić, że odkąd zapełniono teoretyczną lukę w analizie socjalizmu, pieniądz pozostał tematem najważniejszym, a zarazem wywołującym najwięcej nieporozumień. Jak bowiem staraliśmy się szczegółowo pokazać w tej książce, dziedzina pieniądza jest najeżona błędami metodologicznymi, pełna zamętu teoretycznego i w rezultacie podatna na ciągłe ingerencje rządu.
Tajemnica kapitału
11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Tajemnica kapitału autorstwa Jesús Huerta de Soto. Tekst pochodzi z kapitalizm.republika.pl

Przed pięciu laty de Soto i członkowie jego instytutu badawczego zamknęli swoje gabinety i wyszli na ulice krajów rozwijających się oraz byłych krajów komunistycznych, by przyjrzeć się z bliska jakie są rzeczywiste osiągnięcia ludzi działających w oficjalnym systemie gospodarki oraz poza nim. Wyniki tych badań okazały się szokujące.
Dowodzą bowiem, że biedni tego świata zgromadzili majątek wystarczający do stworzenia sprawnego systemu kapitalistycznego. Skala tych oszczędności jest ogromna. Dlaczego kraje te pozostają wobec tego wciąż niedorozwinięte? Dlaczego nie potrafią zamienić swych zasobów w kapitał, który wytwarza nowe bogactwo?
To jest właśnie owa tytułowa "tajemnica kapitału". De Soto stara się odpowiedzieć na postawione tu pytania.
Emile James: Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku
11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku autorstwa Emile James

Współczesna ogólnoeuropejska i amerykańska myśl ekonomiczna mało jest znana czytelnikowi polskiemu. Już w okresie międzywojennego dwudziestolecia odczuwano w tym zakresie dotkliwe braki. Wiadomości obejmowały w głównej mierze okres klasyczny, szkołę historyczną i wiedeńską oraz angielską szkołę użyteczności krańcowej. Myśl ekonomiczna wieku XX, a nawet schyłku wieku XIX pozostawała mało znana. Od chwili wybuchu wojny niedostatki te stały się jeszcze dotkliwsze.
„Historia myśli ekonomicznej XX wieku” Emila Jamesa ma przynajmniej w części wypełnić tę lukę. Ma zaznajomić czytelnika z rozwojem myśli ekonomicznej w okresie bardzo daleko idącego „przewartościowania wartości”. Dając obraz rozwoju teorii ekonomicznych i ich „odpowiedników doktrynalnych” autor, jak sam przyznaje, zakreśla go bardzo szeroko, wkraczając nawet w sferę publicystyki. W ten sposób czytelnik zapoznaje się nie tylko z dorobkiem teoretycznym, ale w pewnej mierze również z największymi troskami, jakie nasuwa konkretny rozwój gospodarczy, ze sferą celów i zadań działalności gospodarczej.
Joseph Schumpeter: Teoria rozwoju gospodarczego
11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku autorstwa Emile James
Panowie, martwi was kryzys? Niepotrzebnie. Dla kapitalizmu kryzys jest dobrym zimnym prysznicem. Od tych słów Schumpeter zaczynał wykłady w czasach Wielkiego Kryzysu, gdy z profesora w podupadających Czerniowcach, dawniej na kresach Rzeczpospolitej, stał się niezwykle popularnym wykładowcą Uniwersytetu Harvarda. Na uczelnię lubił przychodzić w czarnej pelerynie lub w stroju jeździeckim. Był bowiem oryginałem, także w sposobie bycia.
Oryginalność Josepha Aloisa Schumpetera, dzięki której wpisał się w historię myśli ekonomicznej, polegała na próbie zdynamizowania kapitalizmu.