Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Historia myśli ekonomicznej - książki

Historia myśli ekonomicznej - książki

Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne

11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne autorstwa Jesús Huerta de Soto. Tekst pochodzi z kapitalizm.republika.pl

Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne

Nakładem Instytutu Ludwiga von Misesa ukazała sie książka J. H. de Soto, "Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne". Analiza prof. de Soto nie pozostawia wątpliwości: dopóki podaż pieniądza będzie się opierać na pokrętnych regulacjach i cząstkowej rezerwie bankowej, dopóty będziemy mieli kryzysy. Zalegalizowana kradzież musi wywoływać problemy. Za zgodą wydawcy publikujemy końcowe akapity książki.

Teoria pieniądza, kredytu bankowego i rynków finansowych stanowi największe wyzwanie dla ekonomistów u progu XXI wieku. Można bez przesady stwierdzić, że odkąd zapełniono teoretyczną lukę w analizie socjalizmu, pieniądz pozostał tematem najważniejszym, a zarazem wywołującym najwięcej nieporozumień. Jak bowiem staraliśmy się szczegółowo pokazać w tej książce, dziedzina pieniądza jest najeżona błędami metodologicznymi, pełna zamętu teoretycznego i w rezultacie podatna na ciągłe ingerencje rządu.

Tajemnica kapitału

11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Tajemnica kapitału autorstwa Jesús Huerta de Soto. Tekst pochodzi z kapitalizm.republika.pl

Tajemnica kapitału

Przed pięciu laty de Soto i członkowie jego instytutu badawczego zamknęli swoje gabinety i wyszli na ulice krajów rozwijających się oraz byłych krajów komunistycznych, by przyjrzeć się z bliska jakie są rzeczywiste osiągnięcia ludzi działających w oficjalnym systemie gospodarki oraz poza nim. Wyniki tych badań okazały się szokujące.

Dowodzą bowiem, że biedni tego świata zgromadzili majątek wystarczający do stworzenia sprawnego systemu kapitalistycznego. Skala tych oszczędności jest ogromna. Dlaczego kraje te pozostają wobec tego wciąż niedorozwinięte? Dlaczego nie potrafią zamienić swych zasobów w kapitał, który wytwarza nowe bogactwo?

To jest właśnie owa tytułowa "tajemnica kapitału". De Soto stara się odpowiedzieć na postawione tu pytania.

Emile James: Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku

11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku autorstwa Emile James

Emile James: Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku

Współczesna ogólnoeuropejska i amerykańska myśl ekonomiczna mało jest znana czytelnikowi polskiemu. Już w okresie międzywojennego dwudziestolecia odczuwano w tym zakresie dotkliwe braki. Wiadomości obejmowały w głównej mierze okres klasyczny, szkołę historyczną i wiedeńską oraz angielską szkołę użyteczności krańcowej. Myśl ekonomiczna wieku XX, a nawet schyłku wieku XIX pozostawała mało znana. Od chwili wybuchu wojny niedostatki te stały się jeszcze dotkliwsze.

„Historia myśli ekonomicznej XX wieku” Emila Jamesa ma przynajmniej w części wypełnić tę lukę. Ma zaznajomić czytelnika z rozwojem myśli ekonomicznej w okresie bardzo daleko idącego „przewartościowania wartości”. Dając obraz rozwoju teorii ekonomicznych i ich „odpowiedników doktrynalnych” autor, jak sam przyznaje, zakreśla go bardzo szeroko, wkraczając nawet w sferę publicystyki. W ten sposób czytelnik zapoznaje się nie tylko z dorobkiem teoretycznym, ale w pewnej mierze również z największymi troskami, jakie nasuwa konkretny rozwój gospodarczy, ze sferą celów i zadań działalności gospodarczej.

Joseph Schumpeter: Teoria rozwoju gospodarczego

11 kwiecień 2011 | Recenzja książki Historia Myśli Ekonomicznej XX wieku autorstwa Emile James

Panowie, martwi was kryzys? Niepotrzebnie. Dla kapitalizmu kryzys jest dobrym zimnym prysznicem. Od tych słów Schumpeter zaczynał wykłady w czasach Wielkiego Kryzysu, gdy z profesora w podupadających Czerniowcach, dawniej na kresach Rzeczpospolitej, stał się niezwykle popularnym wykładowcą Uniwersytetu Harvarda. Na uczelnię lubił przychodzić w czarnej pelerynie lub w stroju jeździeckim. Był bowiem oryginałem, także w sposobie bycia.

Oryginalność Josepha Aloisa Schumpetera, dzięki której wpisał się w historię myśli ekonomicznej, polegała na próbie zdynamizowania kapitalizmu.Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba