Rozwój osobisty? A po co?

Rozwój osobisty? A po co?

Początkowe pytanie zasadnicze – „czy warto w ogóle się zainteresować rozwojem samego siebie” zmigrowało w pytanie...

Mateusz Machaj: Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

Czy kapitalizm jest odpowiedzialny za kryzys?

O kłopotach amerykańskiej gospodarki rozpisują się nie tylko ekonomiści i analitycy finansowi.

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Formuła Sukcesu - 3 proste kroki do każdego celu

Ilu ludzi, tyle definicji sukcesu. Dla każdego będzie oznaczać to całkiem coś innego.

10 umysłowych trików, które musisz znać

10 umysłowych trików, które musisz znać

Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie (...) Więcej »

Nowe artykuły w serwisie poświęcone rozwojowi osobistemu i ekonomii

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Jak kształtuje się sposób myślenia?

Wszyscy ludzie są różni i każdy z nas jest – chciałoby się rzec – genetycznym unikatem. Charakteryzuje Cię pewna grupa cech, których nikt inny nigdy wcześniej (...) Więcej »

Jak odnaleźć swoją pasję

Jak odnaleźć swoją pasję

Często z prośbą o pomoc piszą do mnie osoby, które chciałyby robić w życiu coś, co zawsze ich będzie pasjonować. Chciałyby pracować wiedząc, że to jest (...) Więcej »

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Sekret, czyli Prawo Przyciągania

Od jakiegoś czasu sporo hałasu w mediach robi film „The Secret". DVD i książki związane z ‘The Secret' są na liście bestsellerów amazon.com. W naszym rodzimym (...) Więcej »

Polityka personalna i strategiczne zarządzanie potencjałem społecznym

Polityka personalna i strategiczne ...

Funkcja personalna, podobnie jak marketingowa, finansowa, produkcyjna itd., jest jedną z funkcji przedsiębiorstwa. Zajmuje się (...) Więcej »

Jesteś tutaj: Start » Zarządzanie czasem - Artykuły » 10 złotych zasad efektywnego wykorzystania czasu

10 złotych zasad efektywnego wykorzystania czasu

Drukuj | 09 marzec 2011 | Autorem artykułu jest Monika Wędrocha | Materiał pochodzi z artelis.pl 10 złotych zasad efektywnego wykorzystania czasu

Narzekanie na brak czasu to jedno z bardzo często obecnie występujących zjawisk. Zagonieni ludzie biegają w pośpiechu z jednego miejsca na drugie, nie mając czasu na zatrzymanie się i zastanowienie nad tym, co robią. Jednak istnieją zasady, których stosowanie zaprocentuje w postaci zwiększonej ilości czasu tylko dla siebie, dla rodziny, przyjaciół, na przyjemności, czy po prostu na odpoczynek. Wciel w życie podstawowe zasady zarządzania swoim czasem, a zobaczysz, że odpowiednie podejście do różnych czynności przynosi oczekiwane efekty.

Łącz przyjemne z pożytecznym

Istnieje wiele przyjemnych czynności, które można połączyć z tymi, które już nie są aż tak ciekawe, ale przynoszą wymierne efekty. Jeśli na przykład obiecałeś sobie ćwiczyć kilka razy w tygodniu, ale nie wiesz, jak pogodzić to z tyloma zajęciami w ciągu dnia - zastanów się, jaką czynność robisz dla przyjemności. Oglądasz ciekawy film w telewizji? A może kolejny odcinek fascynującego Cię serialu? Świetnie! Wybierasz też tę porę na ćwiczenia: oglądasz i ćwiczysz - oszczędzasz czas, robiąc jednocześnie to, co sobie zaplanowałeś.

Co masz zrobić jutro - zrób dzisiaj

Niekoniecznie każdego dnia musisz wyprzedzać pracę o kilka dni do przodu - nie o to chodzi. Na pewno jednak niejednokrotnie masz jakiś luźniejszy dzień w pracy, który możesz wykorzystać na swoją korzyść. Wystarczy, że zastanowisz się nad tym, co będziesz robić w najbliższych dniach i.. odejmiesz sobie kilka obowiązków na przyszłość. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu wybrnąć z sytuacji, kiedy któregoś dnia miałbyś nawał pracy, ale Ty przezornie zająłeś się już tym wcześniej i możesz bez pośpiechu zająć się innymi sprawami.

Nie odkładaj!

Wiesz, jak to mówią, że co się odwlecze, to nie uciecze - 100% prawda. Nie odkładaj swoich obowiązków, doprowadzisz tylko do sytuacji, kiedy wszystko Ci się nawarstwi i nie będziesz wiedział, jak pogodzić taki nawał obowiązków. Jeżeli wiesz, że musisz przygotować się na egzamin za 2 tygodnie, a nie masz jeszcze przygotowanych notatek, to zrób je od razu - przed egzaminem będziesz mógł na spokojnie usiąść i się przygotować z gotowych notatek, a nie musieć je najpierw zrobić, a sił na naukę już prawdopodobnie nie wystarczy..

Kilka rzeczy jednocześnie? Jak najbardziej!

Podobnie jak łączenie przyjemnego z pożytecznym, tak i tutaj możesz zaoszczędzić trochę czasu poprzez łączenie różnego rodzaju czynności, które musisz wykonać. Szef zlecił Ci przesłuchanie nagrania, do którego masz się ustosunkować kolejnego dnia, a zaplanowałeś sobie jogging dla zdrowia po pracy? Nic prostszego! Słuchawki, odpowiednie urządzenie oraz nagranie i pędzisz do parku biegać, wykonując jednocześnie zlecone Ci zadanie!

Planuj, planuj, planuj

Nie, nie musisz swojego życia postawić pod znakiem jednego wielkiego harmonogramu - nie w tym rzecz. Wystarczy, że zaplanujesz sobie podstawowe sprawy, które kolejnego dnia będą miały dla Ciebie znaczenie, ustalisz kolejność wykonywanych zadań i czas potrzebny na ich wykonanie i już będziesz o krok dalej w swoich poczynaniach. Masz pewność, że to, co zapiszesz - nie wypadnie Ci z głowy i jednocześnie nastawisz się pozytywnie do kolejnego dnia i rzeczy, które przypadają Tobie w udziale.

Działaj według planu

Gotowy plan? Super! Teraz najważniejsze - stosuj się do niego. Jasne, plan można nieco modyfikować w trakcie działania, kiedy nagle coś niespodziewanego wpadnie Ci w ręce lub okaże się, że wcale nie musisz iść na spotkanie o 14.00 i zaoszczędziłeś godzinę czasu. Trzymaj się jednak podstawowych wytycznych, nie przesuwaj czasu rozpoczęcia jakiegoś zadania tylko dlatego, że wydaje Ci się, że uporasz się z tym szybciej. Przesuniesz czas rozpoczęcia - przesuwasz również i zakończenie.. a świetnie byłoby uporać się ze wszystkim wcześniej i mieć dodatkowe 2 godziny dla siebie, prawda?

Nie bądź perfekcjonistą

Nie wszystko, co robisz, musi błyszczeć perfekcją. Przykładaj się do swoich obowiązków, staraj się, aby były wykonane dobrze, ale nie działaj pod wpływem hasła "wszystko albo nic" - są też wartości pośrednie.

Deleguj!

Nie bój się dzielić swoimi obowiązkami. Zaufaj innym - oni też potrafią. Zajmij się tym, w czym jesteś naprawdę dobry, a to co niekoniecznie musisz zrobić sam - przekaż i pozwól wykazać się w tym komuś innemu. Nie stosuj zasady, że jeśli sam czegoś nie zrobisz, to nie będzie to wyglądało tak, jak chcesz. Daj innym szansę - warto.

Ogarnij miejsce pracy

Porządek jest wbrew pozorom bardzo ważnym aspektem pracy. Jeśli Twoje otoczenie będzie uporządkowane, niezbędne rzeczy, notatki, raporty itd. będziesz miał pod ręką - nie będziesz tracił niepotrzebnie czasu na ich poszukiwanie w trakcie pracy. Nie dość, że stracisz czas, to jeszcze stracisz zapał, wenę i pozytywne nastawienie!

Po pracy - nie czas na pracę

Kończąc pracę, zajmij się tym, co lubisz najbardziej. Pracą zajmiesz się w czasie pracy, a po jej zakończeniu - to Twój czas. Odpocznij, pobaw się, spotkaj ze znajomymi. Oderwij myśli od pracy. Uda Ci się rozdzielić życie zawodowe i osobiste - masz sukces w kieszeni! Najważniejsze to cieszyć się zarówno pracą, jak i własnym życiem. Znaleźć równowagę pomiędzy tymi sprawami i cieszyć się tym, co się robi!

---

Netigo.pl - Twoja droga do e-biznesu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY:


Pokaż innym ten wpis:

pobierz jako PDF

Komentuj z Facebookiem


Rozmiar tekstu: A A A
Wyślij emaila
Sekret
kapitalizm
Hipnotyczny marketing
Asertywność NLP Cele Sukces


Dziennik Internautów (DI) - internet w życiu i biznesie
Wprost
Wprost i Kultura
Ludzie
Blogbox
Webhosting.pl. Portal technologii internetowych
Pitbul
ototrend
Portal Zwierciadło - weź oddech | Portal Zwierciadlo
Polska Agencja Prasowa
Webinside.pl: tworzenie stron WWW, kurs HTML, PHP, Flash
Gover
InfoTuba